Başkan Topbaş’tan muhtarlara müjde… 8.9.2007

Muhtarlarla iftarda biraraya gelen Başkan Topbaş, “Geleneksel Türk mimarimizin günümüze yorumlanmış şekliyle etkileyici muhtarlıklar kazandıralım ve orada sağlıklı hizmetler verilsin istiyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş İstanbul’daki mahalle muhtarları ve ailelerine Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Rumeli Salonu’nda iftar yemeği verdi. Binin üzerinde muhtar ile ailelerinin katıldığı iftarda konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 3.5 yılda yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler vererek İstanbul’u modern ve gıpta edilen bir şehir yapmak için gece gündüz çalıştıklarını söyledi. 

“Birkaç dönemi üst üste koysanız İstanbul bu kadar yatırım görmedi!...”  
“Mübarek Ramazan ayının bereketiyle hizmet vermeye çalışıyoruz” diyen Kadir Topbaş, dünyanın yakinen takip ettiği ve Avrupa’nın 21 ülkesinden daha büyük bir şehir olan İstanbul’un her sorununda Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra muhtarlara da müracaat edildiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu; “Mahallelerin sorunlarını çözme yükünün size yüklendiğini biliyorum. Benden çok daha fazla yönetimde bulunan sizler, bu şehirde benim dönemimde kadar olumlu değişikliklerin olduğunu, kentin nasıl bir şantiyeye döndüğünü, İstanbul’un bugüne kadar böyle bir yatırımı görmediğini ve dönemleri üst üste koysanız böyle büyük bir yatırım yapılmadığını hepiniz biliyorsunuz. Bunu sizlerle birlikte başarıyoruz. İnşallah İstanbul’un bütün temel ihtiyaçlarını da karşılıyoruz ve daha çok hizmet edebilmek için zamanla yarışıyoruz. Milli iradenin yansıdığı genel bir seçim geçirdik ve 1,5 yıl sonra bir yerel seçim yaşayacağız. 3.5 yılda İstanbul’un her noktasında yaptığımız büyük yatırımları sizler ve halkımız görüyor, takdir ediyor. Bu sürede 15 milyar YTL’lik yatırım yaparak İstanbul’u adeta yeniden şekillendirdik, planları ortaya koyduk.”

Köyler sıcak asfaltla, altyapıyla ve spor sahalarıyla tanıştı… 
Köy Hizmetleri’nin lağvedilerek 172 köyün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlandığını ve şehrin sınırlarının 3.5 kat büyüdüğünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Ama Bu arada İller Bankası’ndan aldığımız pay yüzde 40 oranında azaldı. Aramızda köy muhtarları da var. Biliyorlar ki, buna rağmen köylerimiz dönemimizde ilk defa sıcak asfaltla, su ve kanalizasyonla, doğalgazla, spor sahaları, park-bahçe ve çevre yatırımlarıyla tanıştı. İstanbul genelindeki sahillerde de işgalleri ortadan kaldırarak şehrimize 14 milyon metrekare yeni yeşil alan ilave ettik. Sahilleri ve kent ormanlarını halka açtık. Köy yerleşim alanlarıyla ilgili kararımızı verdik. Köylere orada yaşayan insanların ihtiyacını karşılayacak kadar bir imar açıklığı getiriyoruz. Selçuklu ve Osmanlı gibi ecdadımız medeniyetler kurarken, biz her tarafı batırmışız. Düzenli bir şehir kurmak ve yanlışları düzeltme zorunluluğumuz var. Vatandaşlarımızı asla mağdur etmeden bir kentsel dönüşüm çalışması hazırlığımız var. O bölgede yaşayan insanların gönlünün razı olacağı ve başka yerlerdeki insanların da imreneceği alanları oluşturacağız. Çünkü deprem riski taşıyan bir şehirde yaşıyoruz” diye konuştu. 

Mahallelerde internet evleri ve İSMEK’ler artıyor… 
Muhtar derneği başkanlarını daha sonra tekrar davet ederek muhtarlardan gelen talepleri değerlendireceklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha gelen birçok talebi neticelendirdiklerinin altını çizdi. Mahallelerde daha çok internet evleri, İSMEK kursları istendiğini bildiğini ve bu yönde çalışmaların sürdüğünü dile getiren Başkan Kadir Topbaş, aynı şekilde mahallelerdeki amatör spor kulüplerine desteklerinin de devam ettiğini kaydetti. 

Muhtarlık binalarının projesi Başkan Topbaş’tan… 
Bazı muhtarların muhtarlık binalarının olmadığından ve bu nedenle hizmet ederken sıkıntı yaşadıklarından bahsettiğini belirten Başkan Topbaş, “Muhtar dernekleri başkanlarımızın göstereceği uygun olan parklara ya da bulunabilecek arsalara, geleneksel Türk mimarisinin günümüze yorumlanmış şekliyle etkileyici muhtarlık binaları kazandıralım ve orada sağlıklı hizmetler verilsin istiyoruz. İhtiyacı olan her muhtarımıza güzel, vatandaşlarımızın insani boyutta hizmet alacağı, kaliteli bir bina yapacağız. Öncelikli ihtiyaçları belirleyerek periyotlar şeklinde hemen inşaatlara başlayacağız. Geleneksel Türk mimarisi tarzında yapılacak bu binaların projesine bir mimar olarak bizzat ben de dahil olacağım” şeklinde konuştu.