Başkan Topbaş okul heyecanı yaşayan öğrencileri kabul etti 1.9.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2007-2008 Öğretim yılının başlaması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencilerini kabul etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencilerini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında kabul eden Başkan Kadir Topbaş, yeni eğitim yılının öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hayırlı olmasını dileyerek, “Yeni bir eğitim yılı başladı, tabi büyük bir heyecan var. Eğitim hayatı çok önemli bir fırsat insan için, onu tekrar geri çevirmek asla mümkün değil. Hızla geçen zamanın değerini çok iyi bilmek lazım. Geçen zamanı servetinizle geri getirmeniz mümkün değil. Dünya müthiş bir yarışta. Bilimin artık ne kadar hızlı geliştiğini ve bilgiye ne kadar hızlı ulaşıldığını biliyorsunuz. Özellikle yüzyılımızda eğitilmiş, donanımlı insan gücüne ağırlıklı olarak ihtiyacımız var. Bilişim çağında yüzyılda alınacak mesafe 10 yılda alındı. Sizin bizim yaşımıza geldiğinizde gördüğünüz dünya çok daha farklı olacak. Bizim şansımız ulusumuzun yüzde 30’unun 18 yaş altında olması. Bu bizim için büyük bir cevher ve servet. Sizler tatil sonrası okulunuza tekrar kavuştunuz ve önünüzde eğitim hayatının adımları var. İnanıyorum ki kendinizi iyi yetiştiriyorsunuz. Hem kendi yaşıtlarınızla Türkiye’de üniversite için, hem de gelecekte dünyadaki diğer yaşıtlarınızla yarış halinde olacaksınız” diye konuştu. 

 

“Okullara bir mensubiyet duygusu olabilmesi için okulların her yönüyle mükemmel olması lazım. Ama maalesef eğitim alanları geçmişte çok kısıtlı düşünülmüş” diyen Başkan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak eğitim alanlarının ve fiziki altyapının oluşturulmasına ellerinden geldiği kadar yardımcı olduklarına dikkat çekti. Görevi süresince İstanbul’da eğitime 322 milyon YTL harcayarak 699 derslik, yüzlerce laboratuvar ve spor salonu yaptıklarını, ayrıca ihtiyacı olan okulların bakım ve onarım masraflarını karşıladıklarını hatırlattı. 

 

“Sizin başarınız için görevliyiz…” 

Öğretmenlerin her birinin özveriyle ve öğrencileri evladı gibi görerek eğitim vermeye çalıştığını vurgulayan Topbaş, öğrencilere iyi dostluklar kurarak kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını tavsiye etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gerçekten bin yıllık tarihi olan büyük bir milletin torunlarıyız. Vatana, millete, bayrağa sahip, tek yürek olan güçlü bir Türkiye’yi birlikte kuracağız. Bizler de size bu imkanı verme sorumluluğunu taşıyoruz. Bizlerin geçmişte sizin kadar fırsatları yoktu ve kurumlar arasında bağlar yoktu. Yani Milli Eğitim kendi işini yapar, belediyeler kendi işini yapardı. Şimdi öyle bir süreç başladı ki, elele verdik ve ‘bu şehre daha neler katabiliriz’ diye bulmaya çalışıyoruz. Size ve sizin nezdinizde eğitim hayatına başlayan tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Öğretmenler, anne babalar, okul aile birlikleri ve yerel yönetimler elele vererek sizi en iyi şekilde yetiştirebilmek için ortamları hazırlamaya çalışıyoruz. Sizin başarınız için kendimizi görevli hissediyoruz.” 

 

Ata Özer; “Büyükşehir eğitime büyük katkılar yapıyor…” 

Ziyarette konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de 2.5 milyon öğrencinin ders başı yaptığını belirterek, okulların eğitim öğretime hazırlanması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük katkılar yaptığını söyledi. Özer, “Bugüne kadar okullarımızı mevcut bulunmayan spor salonlarına kavuşturarak çocuklarımızı sokaktan kurtardınız, onları spora yönlendirdiniz. Bu spor salonlarından yetişen nice gençlerin bayrağımızı olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında göndere yükselteceğine inancım kesindir. Bu nedenle eğitime, öğretime, spora ve kültürel faaliyetlere yaptığınız bütün katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Piri Reis İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencileri de Başkan Kadir Topbaş’a eğitime yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ederek iyi yetişmek için çok çalışacaklarının sözünü verdiler. Başkan Topbaş ziyaretin sonunda öğrencilere ve öğretmenlere kalem ile çiçek hediye etti.