Muhteşem Cumhuriyet kutlaması İstanbul Boğazı’na yakıştı… 29.10.2007

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 84. yılı İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilen görkemli ışık, ses, lazer ve havai fişek gösterileriyle kutlandı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 84. yıl dönümü Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda gerçekleştirilen görkemli ışık, ses, lazer ve havai fişek gösterileriyle kutlandı. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları nedeniyle, Dolmabahçe Sarayı Hasbahçe’sinde verilen resepsiyona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman ve eşi Hülya Koçman, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve eşi Hülya Cerrah, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay ve eşi İclal Aksay, 9. Cumhurbaşkanı Merhum Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, Eski Bakanlardan Nevzat Ayaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Yabancı Misyon Şefleri, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ile Sanatçılar Cüneyt Arkın, Orhan Gencebay ve Gönül Yazar, İşadamları Ali Şen, Atalay Şahinoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

 

Başkan Topbaş; “Tek yumruk, tek bayrak…”

Resepsiyonun ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda havai fişek, ışık, ses ve lazer gösterisi yapıldı. Görsel şölen öncesinde Dolmabahçe Sarayı rıhtımı önüne kurulan platformda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Alparslan Han’dan Fatih Sultan Mehmet Han’a ve Aziz Atatürk’e kadar vatan için kanlarını ve canlarını veren şehit ve gazileri rahmet, minnet ve şükranla andıklarını belirterek, Türk milletinin al bayrağın gölgesinde tek yürek olarak tüm dünyaya ulusal birlikteliğini bir kez daha gösterdiğini söyledi.

 

“Tek devlet, tek bayrak ve tek yumruk olarak birlikteliğimizi, buradan yeniden bütün dünyaya haykırıyoruz” diyen Başkan Topbaş, bu gösterileri Cumhuriyetimizin 84. kuruluş yıl dönümünü sevgi ve coşkuyla kutlamak için gerçekleştirdiklerini ifade etti. Topbaş, düzenlenen etkinlikle bu güzel günü bütün dünyaya bir kez daha hatırlatmak istediklerini de kaydetti.

 

Boğaziçi’nde 48 bin havai fişekli şölen…

Konuşmasının ardından Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Koçman’ın eşi Hülya Koçman ile birlikte butona basarak, Boğaziçi Köprüsü ile Kız Kulesi arasında 16 ayrı noktadan 15 dakikalık müzikli havai fişek gösterisini başlattı. İstanbul Boğazı üzerinde yaklaşık 250 metre yükselen havai fişeklerin koreografisi, besteci Tuluyhan Uğurlu’nun Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı özel beste eşliğinde gerçekleştirildi. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Koçman, Kadir Topbaş ve diğer davetliler, ellerindeki Türk bayraklarıyla 10. Yıl Marşı’nı söyleyerek, gösteriyi coşkuyla izlediler.

 

Gösterilerde “fişek”, “kuyruklu yıldız”, “renk şelalesi”, “çoklu atış” ve “şamandıra”dan oluşan toplam 48 bin havai fişek atışı yapıldı. Ayrıca Boğaziçi Köprüsü üzerinde yerleştirilen 42 ateşleme sistemiyle 800 metre uzunluğunda “Ateş Şelalesi” oluşturuldu. Gösteri nedeniyle Boğaziçi Köprüsü de bir süre araç trafiğine kapatıldı. Gösteri kapsamında ayrıca 250 balıkçı teknesi, İstanbul Boğazı'nda Fener alayı geçişi gerçekleştirdi. Ortaköy, Beşiktaş, Dolmabahçe, Kabataş ile Üsküdar, Paşalimanı, Kuzguncuk ve Salacak sahillerinden vatandaşlar tarafından ilgiyle izlenen gösteriler nedeniyle Boğaz kıyısındaki yollarda trafik kilitlendi. Gösterilerin Büyükşehir Belediyesine 2 milyon 250 bin YTL’ye mal oldu.

 

Başkan Kadir Topbaş, Semra Özal ve Orgeneral Koçman’ın Eşi Hülya Koçman, Dolmabahçe Sarayı’nın ana giriş kapısı şeklindeki büyük boyutlu ‘Cumhuriyet Pastası’nı kesti. İstanbul Boğazı’ndaki gösterinin ardından Taksim Meydanı’nda da havai fişek ve ışık gösterisi yapıldı.