Hannover Belediye Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a ziyaret 18.10.2007

Cebit Fuarı için İstanbul’a gelen Hannover Belediye Başkanı Stephan Weil, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görüşmenin ardından konuk belediye başkanına Belediye Meclisi Toplantı Salonunu gezdirdi ve iki belediye başkanı ziyaret hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Cebit Fuarı için İstanbul’da bulunan Hannover Belediye Başkanı Stephan Weil’in kendisine bir nezaket ziyaretinde bulunduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Başkan Hannover’de yaşayan insanların yüzde 10’unun Türk asıllı olduğunu belirtti ve kendisiyle iki şehir arasındaki ilişkileri daha iyi nasıl geliştirebileceğimizi konuştuk. Kendisine kahve ikram ettim ve bir kahvenin kırk yıl hatırı olduğunu söyledim. Böylece ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz” diye konuştu. 

 

Hannover Belediye Başkanı Stephan Weil de “İstanbul’a eşimle birlikte ilk kez geldik ve bu şehirden son derece etkilendik. İstanbul şehir olarak Hannover’den karşılaştırılamayacak kadar büyük bir kent. Şehrinizin ekonomik olarak çok parlak bir geleceği olduğu inancındayız. Köklü bir tarihi olan son derece çağdaş ve modern bir şehir olan İstanbul’un gelecekte de çok büyük başarılara imza atacağına inanıyorum” dedi.

 

Cebit Fuarı’nın dünyanın en büyük fuarı olduğuna dikkat çeken Stephan Weil, fuarın dünya çapındaki başarısını Hannover’den Şangay’a, Sidney’den İstanbul'a kadar aynı kalitede devam etmesine bağladığını kaydetti.

 

Weil, “Tam da bu nedenden dolayı Hannover’de yerleşik ticari fuar kuruluşu olan Deutche Messe’nin İstanbul’a entegre olarak çalışmalarını sürdüreceğini umuyoruz. Bunu Türkiye ile Almanya arasındaki tarihi ilişkinin bir uzantısı olarak düşünmekteyiz. Sayın Belediye Başkanı ile bu anlamda çok parlak bir işbirliği içinde olacağımız konusunda da hemfikiriz” şeklinde konuştu.