Başkan Topbaş; “Vatandaşa hizmet için varız!...” 14.10.2007

Zabıta ve İtfaiye personeliyle bayramlaşan Başkanı Kadir Topbaş, “Vatandaşlarımız adına görev yapıyoruz. Bu nedenle onların durumunu anlamaya çalışmalı, sevecen davranmalı, destek olmalı ve doğruları anlatmalıyız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bayramda da görev başında olan Zabıta ve İtfaiye personelini görev yerlerinde ziyaret ederek bayramlaştı. İlk olarak Edirnekapı’daki Zabıta Müdürlüğü Kompleksi’ne giden Başkan Kadir Topbaş, personelin Ramazan Bayramı’nı tebrik etti. Kadir Topbaş, “Ailenizle, dostlarınızla birlikte mutlu, huzurlu bir bayram geçirmenizi diliyorum. İnşallah gelecek Ramazan’a birlikte kavuşuruz ve bu güzellikleri yine birlikte yaşarız. İnşallah ülkemizin yaşadığı sıkıntılar geride kalır, kan ve gözyaşı olmaz. Çünkü bayramlar sevgi ve hoşgörünün doruğa çıkması, insanların paylaşması anlamına gelmektedir. Dini ve milli bayramlar toplumumuzun temel harçlarıdır” diye konuştu. 

 

İstanbul’da Ramazanların ve bayramların farklı bir lezzete yaşandığına dikkat çeken Başkan Topbaş, İstanbulluların Ramazan boyunca birçok meydanda, çadırlarda ve tarihsel mekanlarda bir araya gelerek paylaşma, birbirlerini anlama ve birbirine tahammül etme imkanı bulduğunu söyledi. Bayramla birlikte yağmurun da gelmesinin bayrama bir ikinci bayram sevinci kattığını vurgulayan Topbaş, zabıta personeline şöyle seslendi;  “Sizler belediyemizin kolluk gücü olarak bayram ve tatil demeden çalışmaktasınız. Hepinize teşekkür ediyorum. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir aileyiz. Bütün arzumuz İstanbul’un kendisine yakışır şekilde gelişme göstermesi ve İstanbulluların rahat etmesidir. Her biriniz belediyeyi ve beni temsil ediyorsunuz. Bir personelin hatası belediyeye kesilir. Başarınız ve başarısızlığınız bize de yansır. İnanıyorum ki beraberce fedakarlıklarımızı ortaya koyarak bu şehre hizmet etmenin gururunu taşıyoruz. Sizlerden isteğim şu. Kolluk gücü olarak görev yapıyorsunuz. Vatandaş bilmeyebilir, yanlış yapabilir. Onları ezmek yok etmek değil, onlara destek olmak her şeyden önce doğruyu öğretmek zorundasınız. İnsan her şeyi affeder, adam yerine konulmamayı affetmez. Biz vatandaşlarımız adına görev yapıyoruz. Bu nedenle vatandaşların durumunu anlamaya çalışarak insani davranışlar sergilemeliyiz. Sevecen olmak, doğruları anlatmak lazım. Israrla yanlış yapanlara da pabuç bırakmazsınız.”

 

Başkandan itfaiye çalışanlarına konut müjdesi…  

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra İtfaiye Daire Başkanlığı’nın Yıldız Parkı’ndaki Beşiktaş Ekipler Amirliği’ne geçerek buradaki personelin bayramlarını tebrik etti. Başkan Kadir Topbaş, burada yaptığı konuşmada 3,5 yılda itfaiyeye çok ciddi araç gereç alımları yaparak İstanbul İtfaiyesi’ni modern bir hale getirdiklerini hatırlattı ve “Dünyada en iyi araçlar nerdeyse onu getirmeye çalıştık. Şehrimizde acil refleksler çok güçlü olsun, bir afet sırasında en hızlı şekilde ulaşabilelim diye. Çoğunlukla kendi yağımızla kavrularak bu şehre kendi kaynaklarımızla hizmet vermeye çalışıyoruz. Daha önce maaşları ödeyemeyen belediye, 3,5 yılda İstanbul’a 15 milyar YTL yatırım yaptı. Sadece ulaşımda 2012 yılına kadar da 22,5 milyar YTL yatırım yapma hedefi koyduk. Demek ki imkanlar iyi kullanıldığında hizmet ediliyormuş” şeklinde konuştu. İtfaiyecilerin görevlerinin çok önemli olduğunu ve büyük fedakarlık gerektirdiğini dile getiren Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Görev yaparken hayatını kaybeden itfaiyecilerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Hayatını feda edecek kadar büyük bir azimle işini yapan sizlerin böyle bir sıkıntıya düşmemenizi diliyorum. Yaptığınız önemli görev nedeniyle AKOM yakınlarındaki bir arazide itfaiyecilerimize toplu konut yapmak için ön çalışma yapıyoruz. Allah korusun, bir afet durumunda sizlerin hemen görev yerlerinize gelmeniz lazım. Bunu yaparken de sağlam konutlarda oturmanın verdiği güvenle gözünüzün arkada kalmaması lazım.