BM ve AB Heyeti’nden İstanbul’a övgü 12.9.2012

Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Birliği (AB) temsilcilerinden oluşan heyet, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. BM ve AB temsilcileri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetimlerde dünyaya iyi bir örnek olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, BM Afrika ve (ACP) Afrika, Karayip ve Pasifik Grubu Genel Sekreteri ve AB Büyükelçisi Muhammed İbn Chambas, Avrupa Komisyonu Sahra Altı Afrika (ACP) Geleceğe İlişkin Meseleler Birimi Genel Müdürü Francesca Mosca ve BM Kalkınma Programı (UNDP) Brüksel Direktörü Antonio Vigilante’den oluşan heyetle görüştü.

 

İnsanlığın geleceği için ortak çalışma…

Saraçhane’deki Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, insanlığın geleceği ve kalkınması ile kent hayatlarının daha yaşanabilir hale gelmesi konusunda müşterek olarak çalışma yapabileceklerini söyledi.

 

Konuklarının Türkiye’deki yerel yönetimlerin ve özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Afrika’ya model olabileceğini belirttiğini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “UCLG ve UNACLA başkanlıklarım sebebiyle birçok konuda kendileri ile birlikte çalışmalar yürütebileceğimizi belirledik. Nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Başarıyı birlikte yakalayarak, hep birlikte mutlu yaşayacağımızı ümit ediyorum” dedi.

 

Başkan Topbaş bize ilham veriyor…

BM Afrika ve (ACP) Afrika, Karayip ve Pasifik Grubu Genel Sekreteri ve AB Büyükelçisi Muhammed İbn Chambas da, “Bugün Sayın Başkan Topbaş ile işbirliği imkanlarını konuştuk. Özellikle Afrika’daki gibi az gelişmiş ülkelerin gelişmesi konusunda neler yapabileceğini ele aldık. Sayın Başkanın fikirleri bize ilham verdi. Kendisi dinamik bir kişiliğe sahip. İnsanların hayat kalitesini artırmak için birlikte çalışmayı ümit ediyorum” diye konuştu.

 

Avrupa Birliği ile ortak çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Muhammed İbni Chambas, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin bize destek vermesinden memnuniyet duyacağız. Çalışmalarımızda özel sektörü yoksullukla mücadelede bir çözüm ortağı haline getirmeyi istiyoruz. Sayın Başkana özel sektör kalkınma merkezimize İstanbul’da sağladığı imkanlar için teşekkür ediyorum. Birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

 

İBB’nin deneyimleri çok önemli…

Avrupa Komisyonu Sahra Altı Afrika (ACP) Geleceğe İlişkin Meseleler Birimi Genel Müdürü Francesca Mosca ise, Avrupa Birliği olarak Afrika devletlerine destek konusundaki yaklaşımlarını değiştirdiklerini belirterek, “Yeni bir uygulamaya geçiyoruz. Bu noktada etkinliğimizi artıracak yöntemlerden bir tanesi de kentlerin kalkınması için özel sektörün kalkınmasıdır. Bunu birlikte gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu gelişmenin çok değerli bir başlangıç olmasını ümit ediyorum. Türkiye’nin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin deneyimlerinin heyetimiz açısından büyük önem taşıdığını düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Vigilante’den Başkan Topbaş’a teşekkür…

BM Kalkınma Programı (UNDP) Brüksel Direktörü Antonio Vigilante de, Kadir Topbaş’a UCLG ve UNACLA başkanlığındaki çabalar nedeniyle teşekkür etti. Vigilante, “Şehrinizin dışına çıkarak insanlığın gelişmesi için çaba sarf etmenizden dolayı ve Birleşmiş Milletler’in seçkin kişiler panelin bir üyesi olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Şunu özellikle belirtmek isterim ki, siz bu panelin önemli bir parçası olacaksınız” dedi.