Başkan Topbaş: “Almanya’daki Türklerin başarısı bizi gururlandırıyor” 2.2.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 50 yıl önce Türkiye ve Almanya arasında işçi göçüyle kurulan dostluk köprüsüne bir halka daha ekledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Almanya’nın Ortasında / Alman-Türk Başarı Öyküleri” adlı kitabı Türkçeye kazandırdı. Türklerin başarılarının anlatıldığı kitap, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster ve Baden-Württemberg Eyalet Meclis Üyesi Muhterem Aras’ın katıldığı bir törenle tanıtıldı. Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki tanıtım törenine, kitaba destek veren Türk kökenli Alman vatandaşları ile Almanya’da yaşayan Türk işadamı Kemal Şahin de katıldı.

Türklerin başarısı bizi gururlandırıyor

Başkan Kadir Topbaş, törende yaptığı konuşmada, 50 yıl önce Almanya’ya giden Türklerin çok büyük emekler vererek bugünlere geldiğini belirterek, “Türkiye’den Almanya’ya bir meçhule giden insanlar vardı. Yıllar içinde Almanya’yı vatan olarak benimsediler. Büyük başarılara imza atan vatandaşlarımız bizi gururlandırıyor.  Diliyorum ki bu başarılar devam etsin.” dedi.

İşçi göçünün 50. Yılında 50 Türk’ün başarılarının yer aldığı kitabın geçmişe de ışık tuttuğuna anlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Meslektaşım Wolfgang Schuster ve Cem Özdemir’in kaleme alarak, kültürel armağan olarak sundukları kitap her zaman daim kalacaktır. Türkçeye çevirdiğimiz bu kitapla birlikte belgesel film nitelikli 2 film hazırlandı. Bu filmleri Türk halkının da izlemesini arzu ediyoruz.”

Evde Türk, sokakta Alman gibi yaşadılar

“Kendi evinde Türk, dışarıda Alman gibi davranma baskısının ne demek olduğunu ancak yaşayanlar bilebilir” diyen Kadir Topbaş, “Yaratılanı yaratandan ötürü sevmek, bizim kültürümüzün çok önemli bir anlayışıdır. İnsan her şeyi affeder adam yerine konulmamayı affetmez. Her insanın yaratılış farkı var, herkesi tek tip haline getirmek istersek eski dönemde yaşanan sıkıntıları yaşarız” şeklinde konuştu.

Türklerin değerini geç anladık

Kitapta Almanya’ya gelen Türklerin yaşadığı sıkıntıların da yer aldığını belirten Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, “Kitapta Almanya’ya gelen Türklerin çabalarını görüyoruz. Kolay kolay kabul edilmeyecek işleri yapmayı kabul ettiler. O yıllarda bir öğrenciyle otomobil fabrikasına gittim. Ağır ve kirli parçaları taşımak zorundaydılar. Şimdi orada sadece makineler çalışıyor. Biz iş gücü istedik ama onun yerine insan gücü geldi. Keşke baştan böyle düşünmeseydik, nasılsa gidecekler demeseydik. Ama artık bunu anladık.” dedi.

İstanbul başarı için çok önemli bir örnek

İstanbul’a her geldiğinde yeniliklere şaşırdığını belirten Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, “Başarılı olmak istiyorsak İstanbul bunun için çok önemli bir örnektir. Stuttgart Belediye Başkanı olarak neredeyse kendimi Türklerin belediye başkanı gibi hissediyorum. Bunu gerçekleştirmek için ‘hoş geldin’ kültürünü geliştirmeye ihtiyacımız var. Cem Özdemir ile bu kitabı çıkarmak bizim için çok önemliydi. Gizli ırkçılığın önüne geçmek gerekiyor.” diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş ve konuk Başkan Wolfgang Schuster, konuşmaların ardından kitabı basın mensuplarına tanıttılar. Başkan Topbaş konuk Belediye Başkanı Schuster'e, kendi çizimi olan Tarihi Yarımada siluetini hediye etti.