Başkan Topbaş İstanbul protokolüne iftar verdi 5.10.2007

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın İstanbul protokolüne verdiği iftar yemeğine Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın yanı sıra, dini cemaat liderleri, işadamları ve Büyükşehir Bürokratları katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nın Rumeli Salonu’nda İstanbul protokolüne iftar yemeği verdi. Başkan Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş ile birlikte ev sahipliği yaptığı iftara Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul milletvekilleri, dini cemaat liderleri, konsoloslar, aralarında Ali Koç, Adnan Polat, Ahmet Nazif Zorlu, Zeynel Abidin Erdem, Nihat Gökyiğit ve Erol Aksoy’un da bulunduğu işadamları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile ilçe-belde belediye başkanları ve Büyükşehir Bürokratları katıldı. 

 Başbakan Yardımcısı Yazıcı; “En büyük güç millettir” 

İftarda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türk milletinin yardımlaşma ve dayanışma ile varlığını sürdüren bir ulus olduğunu ve bu duyguların Ramazan ayında zirve yaptığını belirterek, Anayasa’nın 2. maddesinde yer alan “sosyal devlet” ilkesini hayata en iyi şekilde geçiren bir iktidar olduklarını söyledi. Hayati Yazıcı, bütün bunları vatandaşlar arasında doğulusu-batılısı, kuzeylisi-güneylisi ayrımını yapmadan gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, Türkiye bu güzellikleri yaşarken bazılarının Türkiye’de “mahalle baskısı”ndan söz ettiğini hatırlatarak, “Türkiye’nin, Malezya’ya benzemesinden söz ediyorlar. Türkiye tarihinde hiçbir zaman ülkenin hiçbir ferdi, değil mahalle baskısına, hane baskısına maruz kalmamıştır. Türkiye’nin kültüründe böyle bir şey yok. Türkiye şuna, buna benzemez. Türkiye ve Türk milleti, kendisine benzer. Bunu herkesin böyle bilmesi gerekir” diye konuştu. 

 “Kentsel Dönüşüm Yasası bir an önce çıkartılmalı”

İstanbul’u dünyada hak ettiği konuma getirebilmek ve dışa açabilmek için Parlamentodan Kentsel Dönüşüm Yasası’nın bir an önce çıkartılmasını beklediklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, bu yasanın çıkmasıyla birlikte Zeytinburnu ve Süleymaniye başta olmak üzere belirlenen bölgelerde KİPTAŞ ve TOKİ ile birlikte yenileme çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Bu çalışmalar sırasında vatandaşları mağdur etmeden, yerinde çözümler üreterek insanların yaşamını daha rahat hale getireceklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, Süleymaniye’de uygulayacakları dönüşüm projesi öncesinde Tarihi Yarımada’nın koruma amaçlı imar planlarını çıkararak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na onaylattıklarını kaydetti.

 Süleymaniye’de mevcut yapı stoklarının analizini içeren çalışmanın bitmek üzere olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, 5 etaptan oluşan Süleymaniye Projesi’nin birinci aşamasının Süleymaniye Camisi ve yakın çevresinin oluşturduğunu anlattı.  Buradaki tescilli yapıların aynen korunacağını, diğerlerinin de özgün Türk mimarisi tarzına uygun olarak onarılacağının veya yeniden yapılacağının altını çizen Kadir Topbaş, “Kartal’da da dünya ölçeğinde bir dönüşüm projesini başlatacağız. Öte yandan, Kağıthane Cendere vadisinde 470 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm yapacağız. Bu projelerle İstanbul’un birçok bölgesini yenileyerek deprem tehdidini ortadan kaldıracağız ve şehrimize modern bir görünüm kazandıracağız” diye konuştu.