Başkan Kadir Topbaş gazetecilerle iftarda bir araya geldi 2.10.2007

Gazetecilere Swissotel’de iftar yemeği veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2008 yatırım programının Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçtiğini belirterek, “Bu programı realize etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gazetecilere Swissotel’de iftar yemeği verdi. İftarın ardından gazetecilerin gündemdeki konularla ilgili sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, son dönemde teröristlerce askerlerin şehit edilmesinin acısını ve burukluğunu yaşadıklarını belirterek, bu acıların son olması dileğinde bulundu. Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, tüm ulusa baş sağlığı dileklerini kaydetti.  Başkan Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın bayramı huzur içinde geçirmeleri için her türlü tedbiri aldık. “Tüm İstanbulluların ve Müslümanların mübarek Ramazan Bayramını kutluyorum. Bu bayramın ülkemize birlik, beraberlik ve huzur getirmesini diliyorum. Tüm dünyaya da barış ve huzur getirmesini diliyorum. İstanbulluların aldığımız tedbirlerle huzur ve mutluluk dolu bir Ramazan Bayramı geçirmesini temenni ediyorum” dedi. 

 

“Yatırım programımız Meclis’ten oybirliğiyle geçti”  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “2008-2010 Yatırım Planı ve 2008 Uygulama Programı” kapsamında gelecek yıl 827 dev yatırım için toplam 5 milyar 181 milyon YTL harcamayı planladığına dikkat çeken Topbaş, “2008 yatırım programımız Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti. Bu programı realize etmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi. Bu yıl bütçenin yüzde 93’ünün gerçekleştiğini ve bütçenin yüzde 69’unu yatırımlara ayırdıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bunun bir kamu kuruluşu için çok ciddi bir yatırım miktarı olduğunu, bundan sonra dış borçlanmayı da dikkate alarak daha çok yatırım yapacaklarını kaydetti. İstanbul'un trafik sorununu çözmek için çok büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, trafik kaosunun bütün metropollerde olduğuna işaret etti.

 

Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimde kucağımda buldum” dediği trafik sorununu çözmek için yatırım programında yer alan raylı sistemler, kavşaklar, tünel yollar, havaraylar ile diğer altyapı yatırımlarını gerçekleştireceklerini, İstanbul’un 2012 yılına kadar erişim probleminin çözüleceğini dile getirdi. 

 

“İstanbullular suda tasarrufa devam etmelidir”  

İstanbul’un su sorununa da işaret eden Başkan Topbaş, geçen yıl yüzde 59 düzeyinde olan barajlardaki su seviyesinin şu anda yüzde 12 seviyesinde bulunduğunu ve bu kaynağın İstanbul’a kasım ayı sonuna kadar yeteceğini söyledi. Melen projesinde son bir kilometreye girildiğini ve bu suyun daha önce açıkladıkları gibi 20 Ekim’de İstanbul’a geleceğini belirten Topbaş şunları kaydetti; “Melen projesinde artık sona doğru geliyoruz. Öte yandan, Bulgaristan’ın Rezve Deresi’nden İstanbul’a su getirme çalışması da başlattık. Melen suyu İstanbul’un su ihtiyacının üçte birini karşılayacak. Rezve Deresi’nden de yaklaşık günde 375 bin metreküp su gelecek. İkisi İstanbul’un su ihtiyacının yüzde 50’sine karşılık geliyor. Küçükçekmece Gölü’nün de tekrar kullanılıp kullanılamayacağının çalışmasını yapıyoruz. En küçük su kaynağını bile değerlendireceğiz. Ancak, hiç yağmur yağmadığı taktirde her iki projeden de İstanbul’a su gelmeye başlasa dahi İstanbullular su tüketimini yarı yarıya indirmek mecburiyetinde. İndirmezsek hep beraber susuz kalırız. Bu nedenle Belediye Meclisimiz yeni su fiyatı belirlenirken 10 metreküpün altında kullanan vatandaşlarımıza çok cüzi bir zam yaptı. Yaptığımız büyük yatırımları finanse etmek için bu artışa mecburduk.” 

 

“Kültür ve sanata çok önem veriyoruz” 

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kentimizi bu kimliğine yaraşır hale getirmek için çabalıyoruz. Göreve geldiğimizden bu yana Şehir Tiyatroları’nın koltuk kapasitesini yüzde 50 artırdık ve 2 modern tiyatro binası açtık. Bundan sonra da çok sayıda tiyatro salonu yapmayı planladık. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nu modern ve daha büyük bir tiyatro salonu haline getirme çalışmalarımız da kültüre ve sanata verdiğimiz önemin bir ürünüdür. Hedefimiz 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un her ilçesinde bir tiyatro yapmak” diye konuştu. Atatürk Kültür Merkezi’nin yerine çok özel bir mimariye sahip opera binası yapılması taraftarı olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Bu konuda tabiî ki ilk söz sahibi Kültür ve Turizm Bakanlığımızdır. Buraya uluslararası bir yarışma ile muhteşem bir opera binası yapılması için girişimler başlatıldı. Yapılacak binanın 2010 yılına yetiştirilmesi araştırılıyor. Şayet yetişirse mevcut binanın yıkılarak yeni merkezin yapımına önümüzdeki yıl başlanabilir. Yetişmezse, 2010 sonrasına kalır. Buradaki otoparkımızı da yeni yapılacak opera merkezine vereceğiz” şeklinde konuştu.