OKS şampiyonlarına Başkan Topbaş’tan ödül… 27.7.2007

OKS’de Türkiye’nin en iyi ilk dört derecesini İstanbul’a getiren Fatih Özkan, Ahmet Ali Dinler, Onur Can Soybir ve Ömer Gaffar Ekici Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından ödüllendirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, OKS’de (Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) Türkiye’nin en iyi ilk dört derecesini İstanbul’a getiren Fatih Özkan, Ahmet Ali Dinler, Onur Can Soybir ve Ömer Gaffar Ekici’yi makamında kabul ederek ödüllendirdi. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ödül töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, öğretmenler ve veliler katıldı. Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol ile bazı Büyükşehir Bürokratları da hazır bulundu.  

 

Başkan Topbaş; “Türkiye’nin geleceğini başarılı gençlerimiz çizecek…”     

Toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, nüfusunun yüzde 60’ının genç olmasının Türkiye’nin çok önemli bir fırsat olduğunu belirterek, “Öğrencilerimiz dünyanın başka yerindeki öğrencilerle rekabet halindeler. Dünya ciddi bir rekabetin içinde. Bundan dolayı hepimiz kurumsal taassup göstermeksizin hep birlikte çocuklarımızı bu yarışa hazırlamak zorundayız. Geleceği iyi okuyarak, kendisini geleceğe iyi hazırlayabilen, donanımlı insanlara ihtiyacımız var. Çünkü bilginin avuç içine sığdığı bilişim çağındayız. Yüzyılda alınabilecek bilimsel ve teknolojik gelişmeleri 10 yılda alıyoruz. Gelecek çok daha hızlı gelişecek. Bilimin baş döndürücü hızına mutlaka ayak uydurmak zorundayız. Çağdaş medeniyet seviyesinin önüne geçmek rekabetten geçiyor. Türk gençlerinin pratik zekası, kavrama kabiliyeti çok güçlü. Bu güç geliştirildiğinde ülkemiz adına bilim ve teknolojiye çok büyük katkılar sağlayabilir. Türkiye’nin geleceğini başarılı gençlerimiz çizecek” diye konuştu.     

 

Gelişme için ön şart olan eğitim seviyesini arttırmanın yolunun öncelikle fiziki ortamları hazırlamaktan geçtiğine, fakat Türkiye’de ve İstanbul’da bunun yıllarca ihmal edildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Büyükşehir Belediyesi olarak ‘görevimiz değil’ diye bakmadan eğitime çok büyük destekler veriyoruz. Eğitimde Hükümetimizin gerçekleştirdiği hamleye paralel olarak biz de İstanbul’da bugüne kadar 665 derslik yaptık. Eğitim yardımlarına ve burslara devam ediyoruz. Okullarımıza yaptığımız 125 kapalı spor salonu inşaatları tamamlanmak üzere. Daha da devam edecek. Ayrıca 770 okulumuza sosyal bilimler ve fen laboratuvarları yaptık. Bundan sonra da eğitimin gelişmesi için başta fiziki imkanları hazırlamak olmak üzere eğitime elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz. Hayırsever vatandaşlarımızın da eğitime daha çok destek vermelerini bekliyoruz.”   Büyükşehir İstanbul’a 2 bilim müzesi ile mucitler atölyesi kazandırıyor   İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gülhane Parkı’nda ‘eski ahırlar’ denen mekanda İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi kurma çalışmalarının sürdüğünü ve bu müzenin yanında da TÜBİTAK ile birlikte Teknoloji Müzesi oluşturduklarını hatırlatarak, “Ayrıca ‘Genç Mucitler Atölyesi’ oluşturarak gençlerimizin becerilerini orada geliştirmesi için imkan sunacağız. OKS’de ilk dört derecenin İstanbul’dan çıkması şehrimiz adına çok sevindirici. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve ailelerini kutluyorum. Başarılı gençlerimize hayatta daha da başarılar diliyorum” dedi.     

 

OKS’de doğru tercih için tercih merkezleri kuruluyor…  

Konuşmasında velilere de “İlk eğitim aileden başlıyor. Ailedeki temel eğitim doğru verilirse o çocuk hayatta başarılı olur. Bu nedenle ailelerimizin çocuklarında olmasını istediği güzel özelliği mutlaka önce kendisinin göstermesi gerekiyor” diye seslenen Kadir Topbaş, daha önce ÖSS ile ilgili yaptıkları tercih merkezi oluşturma çalışmasını bu yıl OKS için de başlatacaklarını açıkladı. Başkan Topbaş, “22 ilçemizde 53 çadır kurarak öğrencilerimizin tercihlerine yardımcı olacağız. Bir takım dershanelerin sponsorluğunda çocuklarımıza tercihleri konusunda doğru yönlendirmeler yapacağız” dedi.     

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de 2.5 milyon öğrencisi olan İstanbul’dan 146 bin öğrencinin OKS’ye girdiğini belirterek, “İstanbul ferdi başarısını genel başarıya taşıyamamıştır. Ancak son 10 yılın en büyük başarısını göstererek sınavda ilk üç sırayı ve artı dördüncülüğü kazandık. Bu başarı bizi son derece memnun etti. Başarıda emeği geçen öğretmen arkadaşlarımıza, çocuklarımıza ve ailelerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.   Törende konuşmaların ardından, OKS ve Özel Okullar Sınavı’nda Türkiye birincisi olan Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu öğrencisi Fatih Özkan ile OKS ikincisi Kartal Özel Doğa İlköğretim Okulu’ndan Ahmet Ali Dinler, OKS üçüncüsü Şişli FMV Özel Işık İlköğretim Okulu’ndan Onur Can Soybir ile dördüncü olan Maltepe Özel Nilüfer Coşkun İlköğretim öğrencisi Ömer Gaffar Ekici Başkan Kadir Topbaş tarafından tebrik edilerek ödüllendirildi. Kadir Topbaş öğrencilere kamera, fotoğraf makinesi ve kitaplardan oluşan hediyeler verdi.