İstanbul’da dev sağlık tesisleri hizmete girdi 25.7.2007

İstanbul’daki en büyük sağlık tesisi olan Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ile 5 sağlık kuruluşu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı.

Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile 5 sağlık kuruluşu Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende konuşan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul halkının daha önce sağlık açısından çok büyük çileler çektiğini belirterek, rakam olarak ifade edilen ilerlemelerin kolaylıkla temin edilmediğini, artık Türkiye’nin bütün insanlarının onurlu ve eşit kişiler olarak bütün hastane hizmetlerinden rahatça yararlandığını, ilacını da eczanelerden alabildiğini söyledi.  

 

“Bütün bunlar 4,5 yıl içinde nasıl gerçekleşti? ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ diyen bir zihniyet Türkiye’de hakim oldu ve bunlar gerçekleşti” diyen Bakan Recep Akdağ, bazılarının Türkiye’de sağlık hizmetlerinde devletin zayıflatıldığı iddiasında bulunduğunu hatırlatarak  “Aslında işte bugün açmakta olduğumuz tesisler, bu ifadelerin ne kadar yersiz olduğunu hepimize gösteriyor. Biz bir taraftan kamuyu, bir taraftan da özel sektörü güçlendirerek, vatandaşların hizmetine açıyoruz” dedi.     

 

Başkan Topbaş; “İstanbul’da devlet yatırımlarına denk yatırım yapıyoruz…”      İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yerel yönetimler olarak devlet yatırımına denk yatırım yapar duruma geldiklerini belirterek, kurumsal taassup gözetmeksizin yerel yönetimler ve merkezi yönetim olarak el ele vererek çalıştıklarını söyledi. Bunun Türkiye ve İstanbul için çok önemli bir fırsat olduğunu ve bu fırsatı çok iyi değerlendirerek çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Kadir Topbaş, belediye olarak sağlık sektörünün de aralarında bulunduğu birçok alanda dev hizmetler ürettiklerine dikkat çekti.   Geçmişte personel maaşlarını bile ödemeyen belediyenin 3 yıl 3 ayda 15 milyar YTL’lik yatırım yaptığının altını çizen Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler olarak devlet yatırımına denk yatırım yapar duruma geldik. Büyükşehir olarak sağlık alanında ve diğer alanlarda çok ciddi hamleler yaptık. 2 tane özürlüler merkezi devraldık. 16 tane daha yaparak bunu 18’e yükselttik. Kadın ve aile sağlığı merkezi 1 taneydi, bunun sayısını da 30’a yükselttik. Buralardan yılda 400 bin insan istifade ediyor. Kayışdağı’ndaki darülacezeye seyahate gitmek isteyen vatandaşın evdeki yaşlı yakınını bırakabileceği bir ünite ekledik. Ayrıca şu anda 11 tane olan cep darülacezelerimize de 20 tane daha ekliyoruz. Bir anlayışın peşindeyiz. Mevlana’nın güzel bir sözü var; ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır’ Bizler halkımızla aynı duyguyu paylaştığımız için anlaşıyor ve bu güzelliğe gidiyoruz” diye konuştu.     

 

138 sağlık tesisi de aynı anda açılmış oldu.

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mehmet Bakar, 400 yataklı Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile kurulan canlı bağlantıyla 128 yataklı Esenler Başakşehir Devlet Hastanesi, bir hastane ek binası, semt polikliniği, onkoloji servisi, tüberküloz laboratuvarı ve sağlık ocağının açılışını gerçekleştirdiler. Açılışı yapan Bakan Akdağ, bu törenle 138 sağlık kuruluşunun açılışını da gerçekleştirmiş olduklarını kaydetti.