Büyükşehir 23. deniz otobüsünü filosuna kattı 17.7.2007

İstanbul için özel olarak yaptırılan ve diğer deniz otobüslerine göre daha çevreci, daha büyük pencereli olan Kemal Reis-5 Deniz Otobüsü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete alındı.

Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO, İstanbul halkına daha kaliteli, daha konforlu ve daha hızlı hizmet vermek amacıyla filosuna yeni gemiler kazandırmaya hız kesmeden devam ediyor. İDO’nun Hollanda’da İstanbul için özel olarak yaptırdığı, diğer deniz otobüslerine göre daha büyük pencereli, çevre dostu Kemal Reis-5 Deniz Otobüsü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete alındı. Kabataş İskelesi’nde düzenlenen törende Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bazı milletvekilleri ve milletvekili adayları ile İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy da yer aldı.     

 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, deniz otobüsüne ünlü Türk denizcisi ve bilim adamı Piri Reis’in kendisi gibi büyük bir denizci olan amcası Kemal Reis’in adını verdiklerini belirterek, “Kemal Reis, denizcilikte birçok kaptan-ı deryalar yetiştirmiş müthiş bir insan. Onun adı bu modern ulaşım aracında yaşayacak” dedi.   İstanbul’da deniz ulaşımında günde bin 109 sefer yapıldığına dikkat çeken Kadir Topbaş, “449 yolcu kapasiteli oldukça büyük olan bu deniz otobüsü bize 7,5 milyon dolara mal oldu. Pencereleri daha büyük olduğu için vatandaşlarımız seyahat esnasında daha rahat manzara izleyebilecek. Ayrıca diğer deniz otobüslerine göre yakıt tüketiminde daha ekonomik olduğu için çevreci. Öte yandan, sonbaharda dört arabalı vapuru daha filomuza katıyoruz. Bu modern gemilerle Sirkeci-Harem arası sekiz dakikaya inecek” diye konuştu.     

 

Marmara Denizi koşulları dikkate alınarak özel olarak dizayn edilen Kemal Reis-5 deniz otobüsüyle yolculara geniş seyir zevki ve yüksek konforda seyahat imkanı sunulmuş oldu. Merkezi Hollanda’da bulunan Damen Shipyards Group isimli firma tarafından Singapur’da inşa edilen “Katamaran” tipi Kemal Reis deniz otobüsü, 12 metre eninde ve 43 metre boyunda. 30 deniz mili seyir hızına sahip yeni deniz otobüsü 449 yolcu kapasiteli.  

 

Yaklaşık üç ay önce Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım ve Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla hizmete alınan “Burak Reis 3” ve “Salih Reis 4” isimli deniz otobüsleri gibi Kemal Reis de Marmara Denizi´nde Çınarcık, Avşa, Marmara Adası, Esenköy gibi uzak hatlarda kullanılacak. Yeni gemiyle İDO’nun filosundaki deniz otobüsü sayısı 23’e yükseldi.