Brezilya ile İstanbul arasında ‘ekonomik işbirliği…’ 12.7.2007

Brezilya Büyükelçisi Cesrio Melantioniz Neto ile görüşen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul ile Brezilya’nın Sao Paulo şehri arasında ekonomik işbirliği için iyi niyet mektubu imzalanacağını açıkladı.

Brezilya Büyükelçisi Cesrio Melantioniz Neto, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşmede İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş ile Sao Paulo Sanayi Odası Başkan Yardımcısı ve Brezilya Türkiye İş Konseyi Başkanı Elial Muguel Haddad da yer aldı.  

 

Yerel diplomasi iki ülke ilişkilerini de geliştirecek… 

Ziyarette Sao Paulo şehrinin gayri safi milli hasılasının 400 milyar dolar olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul ile Sao Paulo arasında ekonomik işbirliği için iyi niyet mektubu imzalanması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi. Görüşmede iki şehir arasındaki ekonomik işbirliği potansiyelinin ele alındığını dile getiren Kadir Topbaş, “İstanbul’un gayri safi milli hasılası 130 milyar dolar. Sao Paulo oldukça güçlü bir ekonomiye sahip bir şehir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Sao Paulo Belediyesi ile imzalayacağımız iyi niyet mektubuyla yerel diplomasiyi ve bunun paralelinde de ticari hacmini arttırmak istiyoruz” dedi.     

 

İTO ve İSO’nun da bu çalışmalara dahil ederek iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmeyi hedeflendiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Sao Paulo’ya gidiş aktarmalı olarak yapılıyordu ve 21 saatin üzerindeydi. Sayın Büyükelçinin Başbakanımız ve Abdullah Gül ile yaptığı görüşme neticesinde 2008’den itibaren İstanbul’dan Sao Paulo’ya direk uçuşlar yapılacak ve uçuş süresi 14 saate düşecek. Bu gelişmenin ticari ve turistik açıdan her iki ülkeye büyük fayda getireceğini düşünüyorum” diye konuştu.  

 

İstanbul ve Saupolo gibi şehirlerin ülkeler arası ilişkilerde önemli rollere sahip olduğunun altını çizen Topbaş, böyle önemli şehirlerin yöneticilerinin sadece kendi problemlerini çözmek yerine, yerel ilişkilerle ülkelerini ileriye taşıma misyonuna da sahip olmaları gerektiğini kaydetti. Göreve geldiğinden bu yana bu anlayışla hareket ettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Sao Paulo ile işbirliği için hiç vakit kaybetmeden çalışmalara başlıyoruz. Genel Sekreterimizle ilgili kişiler kendi aralarında yapacakları değerlendirmelerde prensipleri belirleyecek ve ardından da iyi niyet mektubunu imzalayacağız” şeklinde konuştu.     

 

Büyükelçi Neto; “İlişkilerin gelişmesinden heyecan duyuyorum…”  

Brezilya Büyükelçisi Casrio Melantionis Neto da İstanbul ve Sao Paulo’nun önemli iki dünya şehri olduğunu ve var olan ilişkilerin daha da yukarıya çekilmesi için ellerinden geleninin en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirterek, ziyaretin ardından iki ülke yetkilileri arasında ikinci bir görüşme olacağını söyledi. Büyükelçi Neto, “Bu görüşmelere Türkiye’den İTO ve İSO’nun yetkilileriyle Sao Paulo’dan sanayi odasının yetkilileri katılacak. Temel amacımız iki şehir arasındaki turizm ve iş hacmini arttırmak. Bir dahaki sene Sao Paulo ile Türkiye arasında başlayacak direkt uçuşlarla iki şehir arasındaki iş birliği daha da artacak ve yeni bir köprü kurmuş olacağız. İki şehir arasındaki ilişkilerin gelişmesi, Brezilya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin de gelişmesi anlamına geliyor. Sao Paulo ile İstanbul arasındaki ilişkilerin artmasından çok heyecanlıyım, çünkü bu Türkiye İle Brezilyanın ilişkilerinin de artmasına sebep olacaktır” diye konuştu.  

 

Büyükçekmece’deki kavşak taşınacak…  

Öte yandan, ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükçekmece’deki tarihi Kanuni Sultan Süleyman Köprüsü’nün siluetini bozduğu gerekçesiyle Koruma Kurulu’nun inşaatını durdurduğu Mimar Sinan Köprülü Kavşağı’nın kaldırılacağını, kavşağın bölgede yapılacak istimlâklerden sonra tarihi köprüyü etkilemeyecek bir noktaya taşınacağını açıkladı.