Başkan Topbaş; “Günlük su tasarrufundan fazla buharlaşma var!...” 7.7.2007

İstanbul’da günlük su tasarrufundan daha fazla buharlaşma olduğunu belirten Başkan Topbaş, “20 Ekim’de getireceğimiz Melen Çayı İstanbul’u rahatlatacak. İstanbullulardan su kullanımına biraz daha dikkat etmelerini istiyorum. Yüzde 10’lardaki tasarruf yüzde 25’i bulduğunda sıkıntımız kalmaz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Saraçhane Belediye Sarayı’nda gazetecilerin İstanbul’un su rezervi ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Açıklamada İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural da hazır bulundu. İstanbul’da barajların doluluk oranının yüzde 29’larda olduğunu ve Kasım ayına kadar su sıkıntısı bulunmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, 20 Ekim’de tamamlanacak Melen Çayı’nın ilk etabının İstanbulluları rahatlatacağını söyledi.     

 

Havanın çok sıcak olması nedeniyle yaşanan günlük su buharlaşmasının İstanbul’daki tasarruf miktarını geçtiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, “Sıcaklığın fazla oluşu nedeniyle yoğun bir buharlaşma var. İstanbullular günde ortalama 300 bin metreküp su tasarruf ederken, günlük buharlaşma 400 bin metreküpü bulmakta. Bu çok ciddi bir sıkıntı. Tabi geçtiğimiz yılla bu yılı mukayese ettiğimiz zaman İstanbul’daki abone sayısında çok ciddi bir artış da var. İstanbulluların yaptığı tasarruf bize ayda 4.5 gün kadar bir ek süre kazandırıyor. Toplamda 20 günlük bir tasarruf sağlandı. Şu andaki İstanbul’daki kaynakları hesapladığımızda bizi Kasım ayına kadar götürecek diye değerlendiriyoruz. 20 Ekim’de Melen Çayı’nın birinci etabıyla getireceğimiz günlük 750 bin metreküplük su da İstanbul’u rahatlatacak. İlk etapta gelecek su İstanbul’un günlük su ihtiyacının üçte birini karşılayacak boyutta. Dört etap da İstanbul’a geldiğinde şu anda İstanbul’un kullandığı su kadar su getirmiş olacağız. Yani İstanbul’un barajları dışında günlük kullanım kadar daha su alma imkanımız olacak” diye konuştu.  

 

“İstanbulluların bilinçli tüketici olmasını arzu ediyoruz…”   

İstanbul’un şu andaki toplam su rezervinin 1.5 yıllık bir kapasitesi olduğunun ve bu yıl geçen yıldan kalan suyu kullandığımızın altını çizen Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbulluların iyi, bilinçli tüketici olmasını arzu ediyoruz. Çeşmeyi açtığı zaman suya erişebilmesini arzu ediyoruz. Birilerinin söylediği gibi seçimden sonra suyu kesmeyi de hedeflemiyoruz. Şu andaki kaynaklarımız inşallah bizi bu hedefe götürecek. Ama tasarrufta daha henüz yeterli boyuta gelmedik. Yöntemimiz, insanlarımıza hitap ederek, İstanbulluların kentli bilinciyle, iyi tüketici olmalarını arzu etmektir. Bunun başka bir yöntemi de var. Haftada 3 gün su da kesebiliriz. Tabi depolamayı hesap edersek bunun çok fazla ciddi bir tasarruf da getirmeyecek. Önemli olan çocuklarımızda, gençlerimizde, yeni nesillerimizde bir alışkanlık oluşturmaktır. Böyle bir alışkanlık oluşturmayı hedefliyoruz. Bunda da başarılı bir mesafe aldığımızı söylüyorum, ama yeterli değil. Özellikle İstanbullulardan tekrar rica ediyorum. Biraz daha dikkat edilsin, biraz daha tasarrufa gitmemiz lazım. İSKİ Genel Müdürümden biraz önce bilgi aldım. Su rezervimizi gün gün takip ediyoruz. İstanbul dünyadaki birçok kent gibi su konusunda ciddi bir sıkıntı içerisinde. Yaşam alanları daralıyor. Ekolojik kıyamet, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri İstanbul için ciddi bir felaketin sinyalleridir. Dikkat etmemiz gerekiyor.”  

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Melen Çayı’nın ilk etap çalışmalarının 11 ayrı şantiyede hızla sürdüğünü ve suyun İstanbul’a gelmesi için 35,5 kilometrelik bir mesafe kaldığını dile getirerek, İSKİ’nin bu projede 190 milyon YTL’lik yatırımı gönüllü olarak üstlendiğini hatırlattı. Proje kapsamında Boğaz’dan 160 santimetrelik bir çelik boru geçirme ihalesini de yaptıklarını, müteahhit firmada çalışmalara başlayacağını ifade eden Kadir Topbaş, “Çünkü birinci ilk etapta Avrupa Yakasındaki su ihtiyacını karşılamak gerekecek. Büyükçekmece Gölü’ndeki ciddi kuruma bu yakanın su rezervindeki eksilmeyi gösteriyor. Bunu dengelemek için böyle bir hat geçişine ihtiyaç vardı” dedi.       

 

Denizden su tedariki çalışması da yapılıyor…   

Kasım ayı itibarıyla yağmur mevsimine de girilmiş olacağını belirten Başkan Topbaş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ancak yağmur yağmazsa Melen’den gelecek suyla ve mevcut kaynaklarla beraber idare edeceğiz. Su tedariki için deniz suyundan su elde edilmesi gibi başka çalışmalarımız da var. Deniz suyunu İstanbul’da kullanır hale getirmenin maliyeti 60 cent civarında. Biz bu rakamı pahalı görüyoruz. Ama bununla ilgili çalışmaları başlattık. Değerlendirmeler yapılıyor. Karadeniz suyunun tuz oranının düşük olması rantabl görünmekle birlikte başka sorunları var. Bu konuda değerlendirdiğimiz başka bölgeler de var. Ancak bu biraz zaman alacak bir çalışma. Doğayı tahrip etmezsek, iyi çevreci olursak, karbondioksit salınımına dikkat edersek, çevreyi kirletmezsek ve kaynaklarımızı iyi kullanırsak yaşamımız doğal kaynakları kullanıma bağlı olarak devam eder. Dünya bu hassasiyeti gösteriyor, biz de göstermeliyiz. Bakınız biz Melen Çayı’ndan birinci etapta getireceğimiz 750 bin metreküp suyun yarısı kadar su Ayamama Deresinden her gün denize akıp gidiyor. Bunu tekrar geri kazanmak için ileri derecede biyolojik artıma ihalesini yaptık. Bu devreye girdiğinde o bölgedeki bütün sulamalar sanayide park ve bahçede kullanılacak. Adeta bir baraj elde etmiş olacağız. Artık su bir cevher, çok önemli bir kaynak. Bu nedenle Avrupa’da olduğu gibi suyu 6 defa dönüştürerek kullanmak üzere de hesaplar yapıyoruz.” 

 

“Su vanaları kısılarak tazyik azaltılmalı…”  

Tasarruf için apartman ve daire girişlerindeki sayaçlardan su tazyikinin azaltmasını isteyen Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbullulardan rica ediyorum, oradan basınç biraz azaltılırsa evdeki musluklardan basınçlı su gelmeyecek ve bu takdirde tüketimde ciddi azalmalar olacak. Çünkü ilk açılışta suyu kontrol edemiyorsunuz birkaç saniye. Bu kaçağa fırsat vermezseniz kap kaçaklarda, bidonlarda, banyo küvetlerinde, kovalarda su biriktirmek yerine her zaman muslukta suya ulaşmak mümkün olur” diye konuştu.