Bakan Coşkun’dan Başkan Topbaş’a veda ziyareti 1.7.2007

Seçimlerde milletvekili adayı olmayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a makamında veda ziyaretinde bulundu.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bakan Ali Coşkun’un kendisine veda ziyaretinde bulunduğunu belirterek, “Sayın Bakanımız Ali Coşkun Bey bir dostumuz ve büyüğümüz olarak her zaman takdir ettiğimiz ve sevdiğimiz güzel bir insan. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ndeki (TOBB) başarılı çalışmalarını biliyoruz. Bakanlıktaki başarısı çok farklı boyutta olmasına rağmen basına yansımadı. Sessiz ve derinden giderek Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nda yaptığı devrim niteliğindeki adımlar ve açtığı kanallar ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Sayın Bakan bu dönem Parlamento hayatını sonlandırma kararı vermiş. Hayırlı olsun diyorum. Bundan sonraki hayatında başarılar diliyorum ve bu nazik ziyareti için teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da “İş dünyasına dönüyorum. Kendi işlerimi ve özel hayatımı oldukça ihmal ettim. TOBB başkanlığından başlayan süreçte ülke sorunlarıyla yoğun bir uğraşı içine girdik. Bu dönem bakanlığımız nedeniyle prensip olarak kendi işlerimizle uğraşmama kararı almıştık. Bu nedenle işlerimize ara verdik. Şimdi TOBB’daki onursal başkanlığım, danışma kurulundaki görevim ve üniversiteyle ilişkilerim devam ediyor. Tekrar iş dünyasına dönüyoruz, ama biz siyaseti bıraksak da o bizi bırakmaz. Kadir Bey’in dediği gibi ülke yararına olacak çalışmalarda mutlak surette destek veririz, katılırız” şeklinde konuştu.     

 

Kadir Topbaş’ın İstanbul’da çok başarılı çalışmalara imza attığına dikkat çeken Ali Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadir Topbaş, benim hayatımda karakter olarak tanıdığım güzel insanlardan birisidir. Türkiye’de ‘Her gelen gideni aratır’ diye bir söz var. Sayın Başkanımız bu dünya şehrine, manevi başkentimize, kültür, sanat, tarih ve ekonomi bakımından ülkemizin merkezi olan İstanbul’a gelen örnek bir belediye başkanı olarak hiç gidenleri aratmadı. Güler yüzüyle sivil toplum kuruluşları, milletvekilleri ve valilikle uyum içinde çalışan biri olarak hakikaten İstanbul’a yakıştı. İstanbul da ona yakıştı. Adeta Mimar Kadir Topbaş ile İstanbul özdeşleşti. Kendisi çok güzel hizmetler veriyor. Yakın dostu ve İstanbul Milletvekili olarak Bakanlığım sırasında hakikaten müşterek alanlarımızda çok büyük destekler verdi. En yakın örneği 19-20 yıldır karmakarışık hale gelmiş İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nin yeniden kazanılması konusundaki işbirliğidir. Bu konuda bize çok destek oldu. Kendisine çalışmalarında başarılarının devamını diliyorum. Her zaman kardeşi olarak da emrinde olduğumu takdirlerine sunuyorum.”  

 

Ziyaretin sonunda Başkan Topbaş Bakan Coşkun’a sınırlı sayıda hazırlanan “Sultan 2. Abdülhamit’in Arşivinden İstanbul Fotoğrafları” kitabını hediye etti. Eseri evinin en iyi köşesinde muhafaza edeceğini ve yararlanacağını dile getiren Coşkun, “Sayın Başkanım, sizin icraatlarını gibi hediyeniz de ağır. Bakalım nasıl taşıyacağız bu hediyeyi’ dedi.