İstanbul’a 1 tünel ile 20 kavşak daha 8.9.2012

Ulaşım sorununa kalıcı çözümler üretmek için yatırımlarına hız kesmeden devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bir karayolu tüneli ile yirmi kavşağı daha İstanbulluların hizmetine sundu. 7 Tepe 7 Tünel Projesi kapsamında inşa edilen Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile yapımı tamamlanan yirmi yeni kavşağın açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş tarafından yapıldı.

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli ile yapımı tamamlanan 20 yeni kavşak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete girdi. Tünelin Sarıyer girişinde düzenlenen törene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, çok sayıda milletvekili, ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

 

Başbakan Erdoğan: “Biz hizmet, diğerleri laf üretiyor”

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un 7 tepesine 7 tünel” anlayışıyla çıkılan yolda bugün projelerin üçüncüsünü hizmete aldıklarını söyledi. “Bizim temel, değişmez bir ilkemiz var; Ne aldatan olacağız ne aldanan” diyen Başbakan Erdoğan, “Biz yaparız birileri bakar. Onların zaten yapmak diye de bir derdi yok. Biz hizmet üretiriz, diğerleri laf üretir. Farkımız bu” diye konuştu.

 

2009 yılında açılışı yapılan Kağıthane-Piyalepaşa ve Bomonti-Dolmabahçe Tünel Yolları ile bir saatlik yolun 3 dakikaya indiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bu gerçekten çok farklı bir mutluluk, zira kimi gördüysem; ‘Kağıthane’den 3 dakikada Dolmabahçe’ye gidebileceğimizi akılımızın ucundan geçirmiyorduk. Siz bize bu mutluğu yaşattınız, bu günleri gösterdiniz’ dediler. Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’ni kullanan vatandaşlarımız da 1 saatlik yolu 5 dakikada kat edebilecek. Bunun ülke ekonomisine getirisini yolda giden zaman, akaryakıt gideri ve ülkemize sağladığı katma değeri düşünerek iyi hesap etmek lazım. Hamdolsun Allah’a.”

 

Başbakan Erdoğan’dan Başkan Topbaş’a teşekkür…

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin sahil yolunun yükünü önemli ölçüde azaltacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, açılışı yapılan 20 yeni kavşakla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8,5 yılda yaptığı kavşak sayısının 259’a ulaştığına dikkat çekti. İstanbul’a kazandırdıkları hizmet ve yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Topbaş’a ve ekibine teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “İstanbul’a Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan kavşak ve yol yatırımlarının toplamından çok daha fazlasını şu son 8 yılda yaptık. Birileri bundan rahatsız oluyor. Niye Cumhuriyet Tarihi, anla diye söylüyoruz. Bir gerçeği ortaya koyuyorum. Yarın, bu 8 yıl da tarihe kaydedilecek. Burada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kaynaklarıyla yapılmış toplam 432 milyon liralık dev yatırımlardan bahsediyoruz. Bu tünel ile kavşak ve yolları kullanacak İstanbullu kardeşlerime şimdiden hayırlı yolculuklar diliyorum” diye konuştu.

 

Başbakan Erdoğan: “Hizmet siyaseti üretiyoruz”

İstanbul’un en önemli sorunlarından biri olan ulaşım konusunda çok yönlü ve büyük projeleri kararlılıkla hayata geçirdiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, geçen ay Kadıköy-Kartal Metrosu’nu açtıklarını belirterek, şunları söyledi: “Ana muhalefet partisi Genel Başkanına tavsiye ederim; Kadıköy ve Kartal ilçelerinde kendi partisinin belediye başkanları var. Kadıköy ve Kartal’ı ziyaret etse isabetli olur. Hiç olmazsa metroyu görür. Oradaki lüks taşımacılığın ne olduğunu görmesi açısından önemli. Bakın muhalefet belediyesi var diye bakmıyoruz, hizmeti götürüyoruz. Burada benim halkım, benim insanım var. Biz hizmet siyaseti üretiyoruz, anlayışımız bu.”

 

Hedef; daha güçlü bir İstanbul…

İstanbul için 2023 hedeflerini zaman zaman paylaştığını hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanalİstanbul, iki yeni şehir, şehir hastaneleri, demokrasi ve özgürlük adası, 3. havalimanı, yeni demiryolu hatlarını aşama aşama hayata geçirdiklerini söyledi. İstanbul’un eğitimde ve sağlıkta da her geçen gün sıçrama yapmaya devam ettiğinin altını çizen Başbakan Erdoğan, “Hedefimiz İstanbul’u, bölgesinin ve dünyanın saygın şehirlerinden biri olmasının ötesinde, daha örnek bir şehir, bir cazibe merkezi haleni getirmek. ‘Ana gibi yar olmaz İstanbul gibi diyar olmaz’ sözünü sadece söylemekle kalmayacağız. Hayata geçirerek uygulamaya koyacağız. Sadece devam eden projeler bittiğinde bile İstanbul yepyeni bir çehreye kavuşacak. Ancak, biz İstanbul için bunları yeterli görmüyoruz. Sürekli yeni projelerle şehrin ufkunu derinleştirmek, iddiasını güçlendirmek peşindeyiz. İnşallah marka şehir İstanbul, gerçekleştirdiğimiz projelerle çok daha güçlü olacak” diye konuştu.

 

Ulaşıma 24,3 milyar lira yatırım…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da 8 yılda İstanbul’a 52 milyar lira yatırım yaptıklarını, bunun 24,3 milyar lirasını ulaşıma harcadıklarını söyledi. Dönemlerinde İstanbul trafiğindeki günlük hareketliliğin 11 milyondan 23 milyona çıktığını, araç sayısının da yüzde 45 arttığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Bütün bunlara rağmen, yapılan yatırımlar sayesinde İstanbul trafiği 8 yıl öncesinden çok daha iyi durumda. Devam eden ulaşım yatırımlarının büyük ölçüde tamamlanacağı 2016 yılında, İstanbullular toplu taşımayla rahat bir şekilde şehrin her yerine seyahat edebilecek” dedi.

 

Yolculuk süresi 5 dakikaya düştü…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı 3 tünel yoldan bugüne kadar 65 milyon aracın geçtiğini ve bu yollara ne kadar ihtiyaç olduğunun ortaya çıktığını anlatan Başkan Topbaş, açılışı yapılan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin sahil yolu trafiğini büyük ölçüde rahatlattığını ve Sarıyer Meydanı’nda artık çocukların top oynadığını ifade etti. Tünel sayesinde Hacıosman Bayırı’ndan Kilyos Caddesi’ne gitmek için kat edilen mesafenin yüzde 40 azaldığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Yaklaşık 1 saatlik yolculuk 5 dakikaya indi. Bölgeye erişimde tek ana arter olan sahil yolunun trafik yükü azaldı. Ayrıca Kilyos ve Zekeriyaköy bölgesi Sarıyer merkeze girmeden ana artere bağlanmış oldu” diye konuştu.

 

Karayoluna 8,5 yılda 10 milyar 153 milyon lira…

İstanbul’da karayolu yatırımlarına 8,5 yılda 10 milyar 153 milyon lira harcayarak 259 yeni kavşak ile 404 yeni yol yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Başbakanımızın İstanbul sevdası olarak ifade ettiği bir anlayışla hizmetimize devam ediyoruz. Bir iddiamız var; Türkiye’nin dünyada etkin bir güç olması. Bir iddiamız var; İstanbul’un şehirler yarışında kendini kabul ettirmesi… Geçmişte dünya ile bağını neredeyse kopartan, tarihin çeyiz sandığı olarak ifade ettiğimiz İstanbul, şimdi gelişmeleriyle dünyanın dikkatini çekmekte. İstanbul en iyi ekonomik gelişme gösteren şehirler arasında birinci ilan ediliyor. Yine İstanbul, gelişen şehirler arasında Avrupa’da Paris’ten sonda ikinci, dünyada ise üçüncü sıraya yerleşiyor. İstanbul için planladığımız yatırımları bir bir gerçekleştiriyoruz. Hızla çalışırken, temel atmayı bir tarafa bırakın, açılış yapmaya bile zaman bulamıyoruz. Böyle fiili olarak açtığımız yatırımların ancak toplu açılış törenlerini gerçekleştirebiliyoruz.”

 

Kavşaklar canlı bağlantılarla açıldı…

Törende, kurulan canlı bağlantılar ile Çekmeköy Taşdelen Kavşağı'nın açılışını Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Tepeüstü Kavşağı’nın açılışını Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Üsküdar Beylerbeyi Kavşak ve Bağlantı Yolu’nun açılışını Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Bakırköy Yeşilköy Havuzlu Kavşağı’nın açılışını ise İlçe Kaymakamı Yakup Vatan yaptı. Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin açılışı ise Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş tarafından yapıldı. Başbakan Erdoğan, daha sonra Başkan Kadir Topbaş ile birlikte kendi kullandığı araçla tüneli geçti.

 

Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli’nin özellikleri

Toplam 4 bin 20 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli, 2 şerit ve emniyet şeridinden oluşuyor. Yol genişliği 12 metre olan tünelin yüksekliği ise 8 metre. Tüpler arasında, acil durumlarda kullanılmak üzere 7 adet bağlantı tüneli bulunuyor. Yaklaşım tüneli ile kurtarma ekipleri tünele direkt ulaşılabiliyor. Tünel en son teknoloji ile donatılmış elektro-mekanik sistemlere de sahip.