Başkan Topbaş; “Organik Tarım ile İstanbul’dan geriye göç başlattık…” 15.3.2007

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve FAO tarafından ortaklaşa düzenlenen “Organik Tarımda Yeni Ufuklar” konulu panel CRR´de başladı. Açılışta konuşan Başkan Topbaş, “Organik Tarım’ projesiyle İstanbul’un tüketim gücünü Anadolu’nun yerel kalkınmasında kullandık ve İstanbul’dan geriye göçü başlattık” dedi.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, İBB ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından ortaklaşa düzenlenen “Organik Tarımda Yeni Ufuklar” konulu panel Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda başladı. Yarın sona erecek panelin açılışına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve FAO Türkiye Temsilcisi Abdullatif Tabet’in yanı sıra, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Temsilcileri, Halk Ekmek Genel Müdürü Ömer Bilgiseven, konunun uzmanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.   Panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyadaki organik tarım pazarının 38 milyar dolar civarında olduğunu belirterek, bu projeyi başlatmadan önce Türkiye’nin bu pazarda ‘hiç yok’ denilebilecek seviyede olduğunu söyledi. İstanbul’un yaşadığı göç sorununa dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, son 50 yılda 13 milyonun üzerinde göç alan şehir nüfusunun kendi döneminde de 1 milyon arttığını kaydetti.  

 

“Organik tarımda ihracat arayışı içindeyiz…”     

2005 yılında pilot bölge olarak seçtikleri 10 ilde başlattıkları organik tarım projesiyle, hem İstanbulluların güvenli gıdaya ulaşabilmesini sağladıklarını, hem de Anadolu’nun yerel kalkınmasına destek verdiklerini ifade eden Kadir Topbaş, projeyle İstanbul’a doğru yaşanan göçü engellemeyi, tersine döndürmeyi amaçladıklarını dile getirdi.   Organik tarım projesiyle şu ana kadar 600 ailenin İstanbul’dan köylerine geriye doğru göç ettiğini vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul’un ihtiyaçlarını kendi imkanlarımız ile doğal yoldan karşılayabiliriz diye yola çıktık. 5 yıl alım garantili organik tarım projesine Anadolu’dan büyük talep geldi. Gönül arzu eder ki organik tarım tüm Türkiye´de aynı şekilde gelişsin. Tahminlerin çok üstünde bir taleple karşılaştık. Hatta ihracat arayışımızın geliştirilmesiyle bu alan daha da büyütülebilir” diye konuştu.     

 

Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinden İstanbul Halk Ekmek’in (İHE) günlük bir milyon 600 bin adetlik üretimi olduğunu, üretimin kentin ekmek ihtiyacının yüzde 10’una denk geldiğini hatırlatan Topbaş, “Organik tarım sayesinde İstanbul’dan geriye doğru göçün ilk meyvelerini almaya başladık. Vatandaşımız çok memnun. Hatta geriye dönüş başladı. 600 civarında aileyi İstanbul’dan şehirlerine geri uğurladık” dedi.  

 

Dünyada 120 ülke organik tarım yapıyor…  

FAO Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Ofisi Koordinatörü Abdellatif Tabet de tarımsal üretimde kullanılan tarım koruma ilaçları ve çeşitli kimyasalların çevreye zarar verdiğine işaret ederek, organik tarımın doğal kaynakların korunması ve insan sağlığının sürdürülebilirliğine büyük katkıları bulunacağını kaydetti.