Başkan Topbaş; “Meriç Nehri’nden su sağlamayı düşünüyoruz…” 10.3.2007

İstanbul’un şu anda su sıkıntısının bulunmadığını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Şehrimizin gelecekte su sıkıntısı yaşamaması için Meriç Nehri’nden İstanbul’a su sağlanması konusunu inceliyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa’nın Taşoluk, Bolluca, Boğazköy ve Arnavutköy Beldelerine doğalgaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluk oranının yüzde 50’ler düzeyinde olduğunu ve şehrin şu anda bir su sıkıntısının bulunmadığını belirten Başkan Kadir Topbaş, “Su rezervi bu yılı çıkarır. Su konusunda bir problem yok” dedi.  

 

Bütün dünyada küresel ısınmaya bağlı olarak kuraklık sorunu başladığını ve bu yıl Türkiye’nin batı bölgelerinde beklenen miktarda yağış görülmediğini ifade eden Kadir Topbaş, “Bizim su rezervlerimiz yeterli. Ancak hiçbir kaynak sonsuz değildir, yine de dikkatli kullanmak lazım. İstanbul’da su ve atıksu problemini çözmek adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Şehrimize günde 2 milyon metreküp su veriyoruz ve bir o kadar atıksuyu çevreyi kirletmemesi için kolektörlerle kontrol altına alıyoruz ve arıtıyoruz. Öte yandan, İstanbul’un su kaynaklarını geleceğe taşımak ve Meriç Nehri’ndeki su taşkınlarını önlemek amacıyla bu nehir üzerine baraj yapmayı düşünüyoruz. Buradan boru hatlarıyla Istrancalar’daki barajımıza bağlantı yaparak yeni bir su rezervi oluşturabiliriz. Bu proje fikir aşamasında, uygulanabilirliğini tartışıyoruz” diye konuştu.  

 

Daha önce yapılan çalışmalar sonucunda 2025’lere, 2040’lara kadar şehrin su kaynaklarının hazır olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ama hiç yağmur yağmazsa o ayrı bir konu. İdareciler olarak gelecek dönemleri düşünmek durumundayız. Çevreyi iyi kontrol etmeliyiz. Tabii en önemlisi havzaları iyi korumak. İstanbul’un tarım alanları bitti. Havzalar ciddi baskı altında. Belediyelerimizin ve halkımızın içme suyunu yok edecek olan kötü davranışlardan vazgeçmeleri konusunda duyarlı olması gerekiyor. Havzaların korunmasına yönelik mücadele ediyoruz. Su kaynaklarımızı korumak mecburiyetindeyiz. Biz göreve geldikten sonra İstanbul’un nüfusu 1 milyon arttı ve artmaya devam ediyor. Şehrimizin kendi kaynakları şu anda yeterli. Barajlardaki su seviyesi şu anda yüzde 50’lerde ve bu yılı çıkarır. Ancak barajların bir sonraki yıla rezervli gitmesi gerekiyor. Şu anda bir problem yok ama, bu konu gelecek yıllarda bir tehdit oluşturabilir diye yatırımlar yapmaya devam ediyoruz.”