Başkan Topbaş başarılı öğrencilerle buluştu 5.3.2007

ÖSS ve OKS’de dereceye giren öğrenciler ve aileleriyle Feshane’de akşam yemeğinde bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İyi işlenmiş bir genç dünyayı yerinden oynatabilir. Bu fırsatı gençlerimize vermeliyiz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ÖSS ve OKS’de dereceye giren 150 başarılı öğrenci ve aileleriyle Feshane Uluslararası Kongre Merkezi’nde akşam yemeğinde bir araya geldi. Başkan Kadir Topbaş salona girişinde öğrenciler ve ailelerini oturdukları masalarda tek tek ziyaret ederek sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi. Ailelerin küçük çocuklarına hediyeler veren Kadir Topbaş, ÖSS ve OKS’de dereceye giren başarılı öğrencileri de tebrik etti.     

 

Kürsüden öğrenciler ile ailelerine hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye nüfusunun yüzde 30’unun 18 yaşın altında olduğuna dikkat çekerek, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz yavrularımız vatanını, milletini, bayrağını seven ve bu değerler için çalışan nesiller olmalıdır. Aksi hepimiz için çok acıdır. İyi işlenmiş bir genç dünyayı yerinden oynatabilir. Bu fırsatı gençlerimize vermeliyiz. Dünya rekabet içinde olabildiğince hızla gelişiyor. Bu nedenle genç beyinlerimizi geleceğe çok iyi hazırlamalıyız” dedi.     

 

Dünyanın küresel bir rekabet halinde olduğunu ve bütün ülke gençliğinin bu yarışta başarılı olmasını istediklerini dile getiren Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul’daki 770 okula sosyal bilimler ve fen laboratuvarı yaptıklarını, 125 okulun bahçesine kapalı spor salonu inşa ettiklerini, her yıl 44 bin üniversite öğrencisine burs verdiklerini, 30 bin şehit, dul, yetim aile çocuğuna eğitim yardımında bulunduklarını, birçok okulun ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve çevre düzenlemesini yaptıklarını kaydetti. 19 üniversiteyle yaptıkları protokol çerçevesinde İstanbul ile ilgili projelerin her birine 10-15 bin YTL maddi destek verdiklerini ve yakında kuracakları teknoparkı dünyada bir numara yapmak istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, gençlere ve ailelerine şöyle seslendi; “Ailelerimiz, idarecilerimiz ve medyamız gençlerimizin iyi eğitimli, doğru insanlar olarak yetişmesine çok dikkat etmelidir. Gençlerimizin her biri pırıl pırıl ve dimağları açık. Türk Milleti’nin evlatları her alanda bir numara olmalıdır. Çünkü böyle bir milletin evlatlarıyız. Atalarımız asırlar önce bilime ve tekniğe verdikleri önemle batının gelişmesine çok ciddi katkılar sağlamıştır. Asırlar önce Avrupa’da daha yarım saatin ayarı yapılamazken, bizim atalarımızın yaptığı saatlerde saniyeler hesaplanmış. Şimdi gençlerimize yeniden dünya ile bilim, teknik, sanat ve spor alanında yarışabilme fırsatını tanımalıyız. Gençler, arkadaşlarınızı iyi seçin ve aileler, çocuklarınıza sahip çıkın. Onlarla arkadaş olun, dinleyin. Çocuklarımızın başarısı ve yüzlerinizin gülmesi, millet olarak bizi de mutlu edecektir.”     

 

İl Milli Eğitim Müdürü’nden Başkan Topbaş’a ‘hizmet’ teşekkürü…  

İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer de Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’da eğitim ve spor alanında çok büyük yatırımlar yaptığını hatırlatarak, Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti. Gençlerin en iyi şekilde eğitilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatını yenilediğini ve gelecek yıldan itibaren OKS sınavını kaldırdığını belirten Ata Özer, “İstanbul’da okullarımızı Büyükşehir Belediyemizin desteğiyle bilgisayarlarla, laboratuvarlarla ve spor salonlarıyla donattık. Amacımız gençlerimizi en iyi şekilde eğiterek geleceğe hazırlamak” diye konuştu.   Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş tarafından bu yıl OKS ve ÖSS’de dereceye giren 150 öğrenciyi temsilen 6 öğrenciye D&R’dan 100 YTL’lik hediye çeki verildi. Diğer öğrencilerde hediye çeklerini Feshane Uluslararası Kongre Merkezi’nde kurulan stantlardan aldı.