Başkan Topbaş AB’nin 50. yıl toplantısında konuştu 1.3.2007

AB’nin ‘50. Yılı Roma Toplantıları’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Yarının Avrupası: Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Katkısı’ konulu oturumda bir konuşma yaptı.

AB’nin İtalya’nın başkenti Roma’daki 50. yıl kutlamalarına resmi davetli olarak katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Genel Kurul Toplantıları çerçevesinde “Yarının Avrupası, Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Katkısı” başlıklı oturumda dün bir konuşma yaptı. İtalya Başbakanı Romano Prodi, AB Komisyonu Başkanı Jose Mario Barosso, AB Parlamentosu Başkanı Hans Gert Pöttering, AB Komisyonu Bölge Politikaları Temsilcisi Danita Hübner ile Bölgeler Komitesi Başkanı Michel Delebarre’ın da katıldığı toplantıda 8 konuşmacı yer aldı.     

 

Yuvarlak masa oturumunda ‘sürdürülebilir kalkınmaya şehirlerin ve bölgelerin katkısı’ konusu çerçevesinde bir konuşma yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir çevre felaketine karşı kentlerin yeni stratejiler geliştirmesi gerektiğini söyledi. Su kaynaklarının korunmasının önemine değinen Başkan Kadir Topbaş, yanlış sanayileşme politikalarının nehirleri ve denizleri kirlettiğini, plansız yerleşmelerin kaynak israfına yol açtığını belirtti. Büyük kentlerin karşı karşıya olduğu trafik sorununa da değinen Kadir Topbaş, İstanbul’un toplu taşıma ve metro çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. 

 

AB Bölgeler Komitesi Başkanı Michel Delebarre’ın davetlisi olarak Roma’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avrupa Parlamentosu Başkanı Hans Gert Pöttering’in açılış konuşmasını yaptığı resmi yemeğe de katıldı. İstanbul, Avrupa Bölgeler Komitesi’nin 5 Aralık 2006 tarihli kararı ile Türkiye ile Avrupa Bölgeler Komitesi arasında kurulması kararlaştırılan Çalışma Grubu’nun, 13 Nisan’daki ilk toplantısına davet edildi.