Mısır’ın İstanbul Başkonsolosu Başkan Topbaş’ı ziyaret etti 22.1.2007

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mısır’ın İstanbul Başkonsolosu İman Mostafa Ahmet kabul ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başkonsolosun nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirterek iki ülke arasında geçmişten gelen ikili ilişkilerin ve dostluğun daha da geliştirilmesi için birlikte çalışacaklarını söyledi.     

 

Mısır’ın İstanbul Başkonsolosu İman Mostafa Ahmet de İstanbul ile Kahire şehirleri arasında var olan ‘Kardeş şehir ‘ anlaşmasının daha aktif olması için elimden geleni yapacağını belirterek, “İki ülke arasındaki ekonomik, politik ve kültürel ilişkilerin çok daha fazla geliştirilmesi için karşılıklı olarak çaba sarf edeceğiz. Bu konuda işbirliği içinde çalışacağımıza inanıyorum” dedi.     

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş konuk Hayat Başkanı Cho’ya fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap ile İstanbul Şarkıları’nın yer aldığı bir cd hediye etti. İman Mostafa Ahmet de Başkan Topbaş’a Mısır’dan getirilerek Sultanahmet’e dikilen tarihi Dikilitaş’ın Mısır’dan getirilişini temsil eden bir gemi maketi hediye etti. Başkan Topbaş da Sultanahmet’deki Dikilitaş’ın ikizinin Mısır’da yer aldığını hatırlattı.