İstanbul ‘Lale’siyle 50 bin turisti ağırlayacak… 20.1.2007

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, internet üzerinden “Laleleriyle İstanbul’u görün” başlıklı uluslararası bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını belirterek, lale turizmiyle tarihi şehre 50 bin turist çekmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Beşiktaş Yıldız Korusu’ndaki Malta Köşkü’nde gazetecilerle kahvaltılı sohbet toplantısında bir araya gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un gündemindeki konuların ele alındığı toplantıda basın mensuplarının çeşitli konularla ilgili sorularını cevaplandırdı.   İstanbul’u “Laleler Şehri” haline getireceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, birkaç yıl içinde su havzaları ve orman köylerinde yaşayan 240 bin kişiye lale üretimine katacaklarını söyledi.

 

Geçmişte laleyle özdeşleşen tarihi şehirde yeniden bir lale sektörü oluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Kadir Topbaş, bu yıl iki milyon YTL harcayarak 10 milyonu lale olmak üzere 12 milyon soğanlı bitki ektiklerini kaydetti.     

 

Çobançeşme Fidanlığı’nı lale üretimi için planladıklarını söyleyen Başkan Topbaş, “Üretim konusunda Hollanda’dan teklifler geldi. Bunun ekonomik değerini ben İstanbul’da tutmak istiyorum. Lalenin ömrü 2 ya da 3 haftadır. Ancak bu yıl yılbaşı Sidney’deki 15 dakikalık havai fişek gösterisini görmek adına 1.5 milyon turist oraya gitti. Cumhuriyet Bayramı’nda öyle bir kutlama hedefliyorum ki çevre illerden insanlar bunu görmeye turist olarak gelsin. Turizm bu. Yani katma değer. Tabii şehirde katma değer artınca biz de bundan pay alıyoruz. Olaya böyle bakmak lazım. Şimdi siz bunu ‘Efendim kaça mal ediyorsunuz?’‘Ne kadar para gitti?’ diye dar çerçeveden bakarsanız bunu algılayamazsınız” diye konuştu.  

 

Turizm Kampanyası’nın reklamı uluslararası internet sitelerinde yapılacak     

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Gelin İstanbul’da laleleri görün…” diye bir tanıtım kampanyası başlatacaklarını açıklayarak, “Şu anda biz birçok uluslararası internet sitelerine vereceğimiz reklamlarla ‘Gelin İstanbul’da laleleri görün…’ diye bir reklam kampanyası başlatıyoruz. Bu kampanyanın İstanbul turizmine çok ciddi bir katkı sağlayacağını düşünüyorum. Verdiğimiz reklamların maliyeti de büyük rakamlar değil. Bunun karşılığında diktiğimiz lalelerden dolayı bu kente getireceğimiz turistin girdisi çok daha fazla olur. ‘Laleler Şehri İstanbul…’ ve ‘Soğanlı Bitkiler Şehri İstanbul…’ denilmesini ve bunun ekonomik gücünü İstanbul’a katmak istiyorum. İstanbul’un kalitesi yükseldikçe İstanbulluların yaşam kalitesi da artacak” diye konuştu.   İstanbul’un önemli kuş göç yolları üzerinde bulunduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, Çamlıca’da göçmen kuşları izlemek için gözetleme kuleleri yapacaklarını ve bunun da şehrin turizmine katkı sağlayacağını da sözlerine ekledi.