Filistin Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 14.1.2007

Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Filistin’in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf, Filistin halkının İstanbul’a selamını getirdiğini belirterek, “´´Filistin halkı ve Filistinli liderler adına, bugün teşekkürlerimizi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı vasıtasıyla Türk halkına ve Türk hükümetine iletmek üzere buradayız. Türkiye Cumhuriyeti’nin Filistin’e olan desteğini ve yardımlarını çok iyi biliyoruz. Özellikle İstanbul halkına da teşekkür etmek istiyorum” dedi.  

 

Başkan Topbaş’a Filistin halkı ile Filistinli liderlerin saygı ve selamlarını getirdiğini ifade eden Büyükelçi Nabil Maarouf, “Maalesef son günlerde Filistin’de bazı sıkıntılar yaşanıyor. Filistinliler olarak, Türkiye´nin Ortadoğu´daki rolünün çok önemli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda, Türkiye’nin rolünü tam manasıyla yerine getirmesiyle Ortadoğu’da bir istikrarın olacağına inanıyorum. Sayın Başkan’a Türk Hükümeti ve Türk insanının yardımına Filistinlilerin ne kadar ihtiyaç duyduğunu arz ettim” diye konuştu.     

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Türkiye ile Filistin’in kardeş olduğunu ve Türkiye´nin her zaman Filistin’in yanında olacağını vurgulayarak, görüşmede Filistin’deki ve genel olarak Ortadoğu’daki siyasi, ekonomik durumu ele aldıklarını söyledi.   Türk halkının Filistinlilere çok yakın olduğunu ve bölgedeki sıkıntıları bildiğini belirten Kadir Topbaş, “Ortadoğu’da kalıcı bir barışın tesisi için, tarafların fedakarlık yaparak, yalnız kendilerini düşünmeyip birlikte, ötekini de kabul ederek çalışmaları ve çok uzun yıllardan beri devam eden kan ve gözyaşını durdurmaları gerekiyor” dedi.

 

Ziyaretin sonunda Başkan Kadir Topbaş tarafından konuk Büyükelçiye fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir kitap ile üç ilahi dinin temsilcilerinin aynı sahnede birlikte seslendirdiği “Asırlarda Birlikte Yaşamak Konseri”nin CD’sini hediye etti.