UCLG etkin bir güç oldu 4.9.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünya üzerinde 3,5 milyar insanı temsil eden Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) son yıllardaki gelişimine dikkat çekti. Kadir Topbaş, başkanlık döneminde UCLG’nin dünyada çok daha etkin bir güce sahip olduğunu ve bu gücün giderek geliştiğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İtalya’daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü. Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına ziyaretiyle ilgili açıklama yapan Başkan Topbaş, Napoli’ye UCLG ve UNACLA Başkanı olarak 6. Dünya Kentsel Forumu’na (WUF) katılmak üzere gittiğini söyledi.

 

Başkan Kadir Topbaş, Napoli’ye gittiği gün başkanı olduğu BM Danışma Kurulu UNACLA’nın toplantısına katıldığını belirterek, şunları söyledi: “Dünyanın değişik ülkelerinden gelen yerel yöneticilerle birlikte kent içi ulaşım ve erişim sorunu ele aldık. Gayet başarılı bir toplantıydı ve herkes çok memnun ayrıldı. Toplantının hemen ardından da Napoli ve Meksiko City Belediye Başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Napoli Belediye Başkanı, görüşmede İstanbul’un denizi daha aktif kullanır hale gelmesini takip ettiklerini belirterek, bu konuda bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak istediklerini söyledi. Bu konuda bir işbirliği protokolü imzalamak konusunda mutabakata vardık.”

 

Çok sayıda ülkeden bakan ve belediye başkanının yer aldığı 6. Dünya Kentsel Forumu’nun açılış toplantısına katıldıklarını, ardından da büyük bir katılımla UCLG Genel Toplantısı’nı yaptıklarını kaydeden Başkan Topbaş, “UCLG olarak dünyanın ve kentlerin geleceğiyle ilgili değerlendirmeler yaptık. Burada yine değişik belediye başkanlarıyla ikili görüşmelerimiz oldu” dedi.

 

“UCLG’nin başkanlığım döneminde dünyada çok daha aktif bir rol oynamaya başladığını Habitat Genel Direktörü Sayın Joan Clos ile yaptığımız toplantıda da gördük. Kendileri, Birleşmiş Milletler’in de bunun çok yakın takipçisi olduğunu belirtti” diyen Başkan Kadir Topbaş, “UCLG başkanlığım döneminde yerel yönetimler ve dünyanın geleceği konusunda önemli bir aktör olarak ön plana çıktı. Birleşmiş Milletler’in bin yıllık kalkınma planı olan Milenyum Hedefleri’nde yerel yönetimlerin çözüm ortağı olarak görülmesi konusunda mutabakata varılmasında büyük mutluluk duydum. Şunun altını çizerek söylemek istiyorum ki; başkanlık dönemimizde UCLG dünyada çok daha etkin bir güce sahip oldu ve gücü giderek gelişmekte” diye konuştu.