Başkan Kadir Topbaş; “Yaptıklarımızın değeri sonradan anlaşılıyor…” 5.1.2007

Görevine yeni başlayan Libya’nın İstanbul Başkonsolosu Aref A.B Abuhajar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret etti. Görüşmenin ardından soruları cevaplandıran Başkan Topbaş, “Yaptıklarımızın ve kararlarımızın değeri ...

Ziyaretin ardından basın mensuplarına açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dost ve kardeş ülke olan Libya’nın yeni İstanbul Başkonsolosu Aref A.B. Abuhajar’a görevinde başarılar diledi ve Başkent Trablusgarp’ın Arap Ülkeleri arasında Kültür Başkenti seçildiğini söyledi. “Bizim Libya ile tarihten gelen bir dostluğumuz ve kardeşliğimiz var. Trablusgarp’ın Arap ülkeleri arasında Kültür Başkenti seçilmesi nedeniyle kendilerini tebrik ediyorum” diyen Başkan Topbaş, 22 Şubat’ta kutlamalar için bizi Trablusgarp’a davet edildiğini ve müsait olması halinde gideceğini kaydetti.  

 

“Yaptıklarımızın değeri sonradan anlaşılıyor…”     

Ziyaret sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Erzurum’un 2011 Dünya Üniversite Kış Oyunları’nı aldığını hatırlatarak, daha önce bu şehre yapılması planlanan 5 yıldızlı otel projesinin ne kadar doğru bir karar olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Başkan Topbaş, “Demek ki attığımız adım da doğru bir adımmış bizim. Ama maalesef yanlış değerlendirenler var. Yaptıklarımızın ve kararlarımızın değeri sonradan anlaşılıyor” dedi.   Kış Oyunları ile ilgili olarak “Erzurum’a hayırlı olsun. Artık İstanbul’un Erzurum’a yatırım yapmasına gerek kalmadı” diyen Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi Şirketlerinden KİPTAŞ ve İDO’nun halka arzı, İGDAŞ’ın da satışı öncesinde bu şirketleri uluslararası marka yapmak istemesinin de anlaşılamadığını kaydetti. Başkan Topbaş, “Ben iş hayatından gelen birisiyim, kendi işimi de böyle yapardım. Ancak maalesef yanlış değerlendirenler, anlamayanlar, anlamak istemeyenler var” dedi.  

 

“İstanbul’un Erzurum’a yatırım yapmasına gerek kalmadı”  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Erzurum Belediye Başkanı ve il milletvekilleri benden İstanbul’daki otel zincirlerinin bir halkasını oraya götürmemi istemişlerdi. ‘Turizmin Erzurum’a ciddi katkısı olur ve göçü önleyici önemli tedbirlerden birisi olur’ diye talepte bulunmuşlardı. Biz de bunu daha sonra Kültür Turizm Bakanımızla görüştük, olumlu karşılandı. Bize arazi tahsisi yapıldı. Yapılan tahsisle, biz yatırım yapmayacaktık, partner olacaktık. Bir otel grubuna yaptırıp, bizim de cüzi hissemiz olacaktı. Ancak şimdi Erzurum Kış Oyunları ile çok önemli bir fırsat yakaladı. Böylece de artık İstanbul’un oraya bir yatırım yapmasına gerek kalmadı. Olimpiyatları almakla Erzurum dünyanın odak noktası haline geldi ve gelecekte de daha farklı bir boyuta gelecek” diye konuştu.