Başkan Kadir Topbaş; “İstanbul’un şu anda su sıkıntısı yok…” 3.1.2007

İstanbul’da hiç yağmur yağmazsa haziran ayı sonuna kadar yetecek su rezervi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Gelecek için de Yeşilçay Barajı’nı devreye sokma adına adımlar atıyoruz. Ancak hiçbir kaynak sınırsız değildir. Vatandaşlarımızdan suyu bilinçli kullanmalarını istiyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Beykoz sahillerini Atıksu tehdidinden kurtarmak üzere başlatılan “Kavacık-Paşabahçe-Beykoz Atıksu Tüneli ve Bağlantıları İnşaatı”nın başlama törenin ardından basın mensuplarına su konusunda açıklamalarda bulundu. İstanbul’da hiç yağmur yağmazsa haziran ayı sonuna kadar yetecek su rezervi olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’a her gün 2 milyon metreküp su veriyoruz ve barajlarımız yüzde 50 oranında dolu. Şu anda bir problem yok. Ayrıca Kocaeli’ne de her gün 50 bin metreküp su veriyoruz. Gelecek için de Yeşilçay Barajı’nı devreye sokma adına adımlar atıyoruz. Konuyu Başbakanımızla görüştüm, oradaki barajların bize devri yapılacak. 5 yıl içinde tamamlanacak barajlarla yılda 300 milyon metreküp ek su rezervi sağlayacağız. Öte yandan, Ayamama Deresi’ne yapacağımız İleri Biyolojik Arıtma Tesisi için ihalemizi yaptık. Burada arıtılacak yıllık 400 milyon metreküp suyu da park ve bahçelerin sulanmasında kullanacağız. Bütün bu çalışmalar İstanbul’un gelecekte yaşayabileceği su problemi için şimdiden tedbir aldığımız anlamına geliyor” diye konuştu.

 

Küresel ısınmanın iklimleri değiştirdiğine ve kutuplardaki buzulları erittiğine dikkat çeken Kadir Topbaş, “Tabiatta hiçbir kaynak sınırsız değil. Tabi ki bir yıl boyunca yağmazsa tabi ki sıkıntı olur. İstanbullulardan bütün kaynaklarını, suyu, doğalgazı, yakıtı, elektriği bilinçli kullanmalarını istiyorum. Hiçbir kaynak sonsuz değil” dedi.