Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı’ndan Başkan Topbaş’a ziyaret 1.1.2007

Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bölgeyle olan iyi ilişkilerin her iki halkı da memnun ettiğini söyledi.

Gürcistan’ın Adjara (Acara) Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Acara Başbakanı’nın kendisine bir nezaket ziyaretinde bulunduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, “Türkiye cumhuriyeti ile Gürcistan arasındaki ilişkileri her geçen gün daha iyi bir düzeye gelmesi bizler için çok sevindirici ve bu konuda duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Komşularımızla, özellikle Gürcistan ile olan ilişkilerimiz bizi gerçekten mutlu ediyor” dedi.     

 

Nisan ayı içerisinde Batum’da açılacak havaalanının aynı zamanda Doğu Karadeniz Bölgesi’ne ve Artvin’e hizmet verecek önemli bir ulaşım noktası olacağını vurgulayan Kadir Topbaş, “Buda dünyaya örnek teşkil edecek bir olay. Önemli bir birlikteliğin simgesi olarak görmekteyiz. İkili ilişkilerin gelişmesinde ciddi ve samimi kararlılıkları olduğu için Bölge Başbakanı’na teşekkür ediyorum. Kendilerine Doğu Karadeniz ve Artvin’de bu güzel ilişkiye katkıda bulunmak için Başbakanımızın hassasiyetinden bahsettim. İnşallah bir problem olmadığı takdirde havaalanının açılışı için Batum’a gideceğiz” diye konuştu.     

 

İstanbul’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren ve ziyaretten dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür eden Gürcistan’ın Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Levan Varshalomidze de şöyle konuştu; “Acara Bölgemizin Gürcistan ve Türkiye ilişkilerinin çok önemli olduğunu söyleyebilirim. Tarihten gelen komşuluk ilişkilerimiz gelecekte de devam edecek. Açılacak olan Batum Havaalanı da ilişkilerin gelişmesinde büyük destek sağlayacak. Aynı zamanda Türkiye ile Gürcistan ilişkilerinde farklı bir zamanın başlangıcı olacak. Ayrıca Artvin ile Acara Bölgesi’nin gelişimine de katkı sağlayacak. İmkanı olan herkesi buraya davet etmek istiyorum Çünkü nisan ayından itibaren İstanbul’dan tek sefer ile Batum’a ulaşabileceksiniz.”     

Görüşmenin sonunda Başkan Kadir Topbaş konuk Başbakan’a İstanbul’un fotoğraflarla anlatıldığı bir albüm ile üç ilahi dinin temsilcilerinin birlikte seslendirdikleri ‘Asırlarda Birlikte Yaşamak’ konserinin cd’sini hediye etti. Levan Varshalomidze de Kadir Topbaş’a Batum Bölgesi’nin tarihi ve kültürün simgesi olan ahşap bir vazo takdim etti.