6. Dünya Kentsel Forumu Kadir Topbaş’ın başkanlığında yapıldı 3.9.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UNACLA ve UCLG Başkanı Kadir Topbaş, BM-HABITAT’ın düzenlediği en büyük etkinlik olan ve bu yıl Napoli Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan Dünya Kentsel Forumu’na başkanlık yaptı. Forumda, dünya şehirlerinin en önemli ...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Başkanı Kadir Topbaş, resmi temaslarda bulunmak üzere İtalya’ya gitti. Atatürk Havalimanı’nda hareketinden önce basın mensuplarına temaslarına ilişkin bilgi veren Başkan Topbaş, Dünya Kentsel Forumu’nun (WUF), BM-HABITAT’ın düzenlediği dünyanın en büyük etkinliği olduğunu ve toplantıda kentsel gündemle ilgili tüm uygulayıcıların biraraya geleceğini söyledi.

 

Napoli’de yoğun toplantı trafiği…

Başkan Kadir Topbaş, Napoli’de ayağının tozuyla ilk olarak başkanlığını yürüttüğü BM Danışma Kurulu UNACLA’nın toplantısına katıldı. İstihdam Yaratma ve Yerel Verimlilik Özel Oturumu’nda İstanbul’da istihdama katkı sağlayan çalışmaları anlatan Başkan Topbaş, bir sonraki gün 6. Dünya Kentsel Forumu’na katıldı.

 

Topbaş, foruma başkanlık yaptı…

BM-HABITAT’ın düzenlediği en büyük etkinlik olan Dünya Kentsel Forumu’nun (WUF) 6’ncısı Napoli Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi. Kadir Topbaş, kentsel gündemle yapılan 6. Dünya Kentsel Forumu’na başkanlık yaptı. BM-HABITAT’ın düzenlediği foruma, birçok ülkeden bakanlar ve belediye başkanları katıldı.

 

Ulaşım sorunu için ortak çözüm…

Toplantılarda, dünya şehirlerinin en önemli sorunlarına ortak çözüm arandı. Özellikle ulaşım konusunun ağırlık kazandığı toplantıda Başkan Topbaş entegrasyona dikkat çekerek, "Entegre edilmeyen toplu ulaşım amacına ulaşmaz. Bunun için ulaşım mastır planı yapılmalı ve o plan çerçevesinde çalışılmalı” dedi. Ulaşımın metropollerin ortak sorunu olduğu fikrinde birleşen belediye başkanları, sorunun çözümü noktasında ortak kararlar alınması ile eğitimin ve yönetimin bir arada yürütülmesi konusunda görüş birliğine vardılar. Ayrıca elektrik, hibrit ve deniz araçlarının kullanılarak doğaya karbonmonoksit salınımın azaltılması konusunda da çalışmalar yapılması yönünde karar alındı.

 

Yerel yönetimler desteklenmeli

Başkan Topbaş, 100’e yakın belediye başkanı ve yerel yöneticilerin katıldığı Yuvarlakmasa Toplantısı’nın açılış konuşmasını da yaptı. Barış, iletişim ve yaşanabilir kentler konularında mesajlar veren Başkan Topbaş, “Yerel yönetimler, hükümetler tarafından desteklenmeli. Gelişim ve ekonomi, yerel yönetimlerden başlar” dedi.

 

Başkan Topbaş’ın ikili görüşmeleri…

Başkan Kadir Topbaş, toplantının hemen ardından Napoli ve Meksiko City belediye başkanlarıyla ikili görüşmelerde bulundu.  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve UCLG Başkanı Kadir Topbaş ve Napoli Belediye Başkanı Luigi de Magistris’in görüşmesinde her iki şehirdeki ulaşım yatırımları ele alındı. İstanbul’da yapılan çalışmalardan bahseden Başkan Topbaş, “Trafik çözümü için metro, kavşaklar ve otobüs alımları gerçekleştirdik. En büyük sorun olan otopark sorununu çözdük. Şirket kurduk ve elde edilen gelirle kat otoparkları yapıyoruz.  Deniz ulaşımını artırdık. Metro yatırımlarımız ise hız kesmeden devam ediyor” dedi.

 

Napoli Belediye Başkanı  Luigi de Magistris de, “Sorunların çözümünde sizlerle işbirliği yapabiliriz. Biz deniz ulaşımını artıramadık. Nüfusumuz az olmasına rağmen sorunlar yaşıyoruz. İlk olarak bisiklet yollarını artırdık, ancak yeterli değil. İstanbul’u henüz görmedim. Biliyorum büyük bir kayıp. Ancak en kısa sürede İstanbul’a geleceğim” diye konuştu.

 

Kentlerin geleceği konuşuldu…

Başkan Topbaş, İtalya’daki temasları kapsamında UCLG Genel Toplantısı’na da katıldı. Büyük bir katılımla gerçekleştirilen toplantıda, dünyanın ve kentlerin geleceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.