Büyük zaferin 90. yılı 30.8.2012

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90’ıncı yılı, tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda başlayan kutlamalar, Vatan Caddesi'nde yapılan resmigeçit töreni ile sona erdi.

İstanbul’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen tören ile başladı. Törende 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koydu ve ardından İstiklal Marşı okundu.

 

Orgeneral Yalçın Ataman ve Başkan Kadir Topbaş, daha sonra İstanbul Valiliği’ne geçerek tebrikleri kabul etti. Buradaki törene İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk ve Büyükşehir Bürokratları da katıldı.

 

Kutlamalar çerçevesinde Vatan Caddesi'nde de resmigeçit töreni yapıldı. 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın tören aracının üzerinden vatandaşların bayramını kutlamasıyla başladı.

 

Tören Komutanı Tuğgeneral Veli Tarakçı, konuşmasında, Türk ulusunun bağımsızlığını simgeleyen 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90. yılını kutlamanın haklı gurur ve mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Askeri bando eşliğinde gerçekleştirilen geçit töreninde İstanbullular, askerleri coşkuyla alkışladı. Vatan Caddesi’ndeki tören, helikopter ve uçakların geçişiyle son buldu.

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları kapsamında İstanbul Valiliği tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde resepsiyon verildi. Resepsiyona, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile sanat, siyaset, iş ve yargı camiasından çok sayıda isim katıldı.

 

Gecenin sonunda gökyüzü, Eyüp Sultan Camisi manzarasında atılan havai fişeklerle aydınlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı havai fişek gösterisi davetliler tarafından büyük beğeniyle izlendi ve uzun süre alkışlandı.