Zafer Bayramı’nda görkemli kutlama… 31.8.2017

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yıl dönümü kapsamında İstanbul’un çeşitli yerlerinde kutlamalar düzenlendi. Taksim Meydanı, Vatan Caddesi ve Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen kutlamalara İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 95’inci yılı tüm yurtta olduğu gibi İstanbul’da da törenlerle kutlandı. Kutlamalar kapsamında ilk tören Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlendi. Törene İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan ile askeri ve mülki erkan katıldı. Tören dolayısıyla Türk Bayraklarıyla donatılan anıta, İstanbul Valiliği, Birinci Ordu Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çelenkleri bırakıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören sona erdi. Vali Vasip Şahin, Başkan Kadir Topbaş ve Orgeneral Musa Avsever, daha sonra İstanbul Valiliği’nde kutlamaları kabul etti. Valilikteki törene askeri ve mülki erkanın yanı sıra yabancı ülke temsilcileri de katıldı.

 

“Hürriyetimizden taviz vermeyeceğimizi dünyaya gösterdik…”

Vatan Caddesi’nde düzenlenen törende ise Vali Şahin, Başkan Topbaş ve Orgeneral Avsever’in araç üzerinden tören birliklerini ve halkı selamladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere Türk Bayrağı çekildi. Törende daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama mesajı okundu. Türk Silahlı Kuvvetleri adına konuşma yapan 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Özgür Tör, milletin yokluklara rağmen sahip olduğu tüm imkanları seferber ederek donattığı ve evlatlarıyla yeniden kurduğu ordunun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emir ve komutasında, vatanın savunması ve milletin bağımsızlığı için kurtuluş mücadelesi verdiğini ve muzaffer olduğunu vurguladı.

 

Tuğgeneral Tör, “Milletimiz, 95 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması için tüm engellerin ortadan kaldırılmasını sağlayan 30 Ağustos zaferiyle gerektiğinde bir nesli feda etme uğruna en zor koşullarda dahi mucizeler yaratabildiğini, istiklal ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğini bütün dünyaya ispat etmiştir. Bugün de hürriyet ve istiklalimizi, bağımsızlığımızı korumak yönündeki kararlılığımız her daim artarak devam etmektedir. Asil milletimiz, yüreğindeki vatan sevgisi, sarsılmaz iradesi ve üstün cesaretiyle canını hiçe sayarak, özgürlük ve bağımsızlığı için her türlü tehdide karşı dimdik duracağını 15 Temmuz’da bir kez daha göstermiştir.” diye konuştu.

 

Halkoyunları gösterisi yapıldı…

Motif Halkoyunları Eğitim Derneği tarafından halkoyunları gösterisinin sunulduğu törende, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları Yasemin Tunca ve Samet Silme tarafından “Büyük Zafer’in Hikayesi” başlıklı metin seslendirildi. Resmigeçit töreni, 52. Motorlu Piyade Tümen Komutanlığı emir komutasındaki Karma Bando eşliğinde, yaya ve motorize birliklerinin geçişiyle yapıldı. Tören alanının çevresindeki binalara dev Türk Bayrakları asıldı.

 

Haliç Kongre Merkezi’nde bayram coşkusu…

Kutlamalar çerçevesinde İstanbul Valiliği, Haliç Kongre Merkezi’nde bir resepsiyon düzenledi. İstanbul Valisi Vasip Şahin’in ev sahipliği yaptığı resepsiyona İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan'ın yanı sıra, şehit yakınları ve gaziler, siyasi partilerin temsilcileri, sanatçılar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yabancı ülkelerin konsolosları ve çok sayıda davetli katıldı. Programa katılan davetliler, sanatçı Esat Kabaklı, 1. Ordu Komutanlığı Karma Bandosu ve İBB Mehter Takımı’nın birlikte verdiği konseri ve Haliç Sahili’ndeki havai fişek gösterisini izledi.

 

“Ölüm kalım savaşı zaferle sonuçlandı…”

Programda konuşan Vali Şahin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletin ölüm kalım savaşının zaferle sonuçlandığını belirterek, “30 Ağustos, 19 Mayıs’ta tutuşturulan hürriyet meşalesinin Dumlupınar’da zafer sancağına dikildiği muhteşem bir destandır. Esarete, yağmaya boyun eğmeyen Türk milleti, 26 Ağustos 1071’den beri sahibi olduğu Anadolu topraklarına bir kez daha mührünü vurmuş, bir kez daha ‘Ya istiklal, ya ölüm!’ diyerek vatan idealini tüm dünyaya haykırmıştır.” dedi.

 

“Milletimizin bütün dünyaya örnek olan mücadele azmi, Cumhuriyetimizin en büyük teminatıdır. Bizler, vatanımızın ve milletimizin birliğini, dirliğini, bütünlüğünü muhafaza etmek adına hiçbir fedakarlıktan kaçınmayız. Dün de bugün de inanmış ve tek yürek olmuş Türk milletini durdurmaya kimsenin gücü yetmemiştir, yetemez. Bağımsızlığın bedelini bu millet dün de kanıyla ödedi, bugün de kanı ile ödemekten hiçbir şartta tereddüt etmemektedir.” diyen Vali Şahin, 15 Temmuz darbe girişiminin milletin cesur göğsünde paramparça olduğunu söyledi.