İstanbul’a 10 milyon ağaç... 23.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Alibeyköy Fidanlığı’nda incelemelerde bulundu. Ulaşımdan sonra en büyük yatırımı çevreye yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, İstanbul’a 10 milyon ağaç diktiklerini ve yeşil alanları 60 milyon metrekareye taşıdıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İBB Alibeyköy Fidanlığı’na inceleme gezisi düzenledi. Basın mensuplarına Avrupa’nın en büyük saksılı ağaç fidanlığını, toprak üretim tesisini ve toprak analiz laboratuvarını gezdiren Başkan Kadir Topbaş, çevre yatırımları hakkında bilgi verdi.

 

“2 milyon gül üretiyoruz…”

Ulaşımdan sonra en büyük yatırımı çevreye yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’u ve Anadolu’yu korumak ve bir yeryüzü cenneti haline getirmek için çalıştıklarını söyledi. Alibeyköy’de 410 bin metrekarelik bir alanda kurulu fidanlıkta 3 milyon saksılı çiçek ve ağaç olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, her yıl İstanbul’da 2 milyon civarında gül ürettiklerini, bunun 1,5 milyonunu İstanbul’da kullandıklarını, 500 bini de Anadolu belediyelerine ve vatandaşlara sattıklarını belirtti.

 

“Duvarlara bile çiçek açtırıyoruz…”

İstanbul’daki aktif 60 milyon metrekarelik yeşil alandaki başarılı peyzaj uygulamalarının temelinde Ar-Ge ve laboratuvar çalışmalarının olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Şehrimizdeki duvarlara bile çiçek açtırıyoruz. Bize zaman zaman, ‘Sayın Başkan, biz 100 metrekare bahçemize bakamazken siz bu kadar alana nasıl bakıyorsunuz?’ diye soruyorlar. Bu, İstanbul’da başarılı bilimsel çalışmalar yapılıyor demektir. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile birlikte İstanbul yeşillenmeye ve ağaçlanmaya başladı. O günden bugüne kadar milyonlarca ağaç diktik. Sadece benim başkanlık dönemimde dikilen ağaç sayısı 10 milyona ulaştı.” diye konuştu.

 

Belediye başkanlığı döneminde lalenin öz vatanına döndüğünü ifade eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Fransız Meilland Güllerinin Türkiye’deki tek üreticisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Ayrıca İstanbul’a has gül ve lale ilgili de bir Ar-Ge çalışmamız var. Özellikle alım garantili çiçek, ağaç ve fidan alanında çalışan insan sayısı 20 bini geçti.”

 

“22 milyon lale diktik..”

Başkan Topbaş, Bahçe Market ve fidanlığın hafta sonu vatandaşların gelip güzel vakit geçirip, bitkiler ve çiçeklerle ilgili bilgi alabilecekleri ve alışveriş yapabilecekleri önemli bir merkez olduğunu dile getirdi. 2005 yılında İstanbul’da 600 bin lale soğanı ile başladıkları lale dikiminde bu yıl 22 milyona ulaştıklarını belirten Başkan Topbaş, Türkiye genelinde sadece lalenin bile istihdam ve döviz kazandıran çok önemli bir sektör haline geldiğini söyledi.

 

"Anadolu ağaç ve bitki türlerini kurtaracak çalışma…"

Anadolu topraklarının öz değerleri olan bitki ve ağaç türlerinin yaşatılması için de çok önemli çalışmalar yürüttüklerini anlatan Başkan Kadir Topbaş, Anadolu’nun değişik yerlerini dolaşarak kaybolmaya yüz tutmuş meyve türlerinden aşı kalemleri alınması talimatı verdiğini söyledi. Ülkemizin armut, elma gibi meyve türlerinin yok olduğunu gördüklerini ve bunun önüne geçmek için çalışma başlattıklarını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “İBB Ağaç AŞ bunun önderliğini yaptı ve bu türleri tekrar yaşatıp hazırlayıp, tekrar bölgelerine vermek üzere kalemler topladık. Dünyada yeni trend, dünyanın neresinde ne varsa onu kapıp götürmeye çalışıyorlar. İsrail’in Ayder yaylasındaki bitki örtüsünden taşıdıklarıyla, aynı rakımdaki bir yerde böyle bir yayla yaptığından bahsederler. Bu kadar zenginlikleri ve değerleri tohumları yok etmemek lazım. Besin değeri olan sebze ve meyveler genleriyle oynanmadığı takdirde metabolizma için en büyük şifa. Hibrit denilen genleriyle oynanmış olan ürünleri tarlanızda ve bahçenizde yetiştirdiğiniz zaman, oraya gelen arılar ve diğer böcekler başka yere taşıyarak çevreyi kirletiyor. Kur’an-ı Kerim’de de temiz ve helal yiyecekler tavsiye edilir.”

 

"Hafriyat toprakları bile geri dönüştürülüyor…"

Toprak üretim tesisinde toprağın doğal veya kompost gübre ve bir miktar mil karıştırılarak verimli bir hale getirildiğini ve bu toprakları peyzaj alanlarında kullandıklarını ya da bahçe tarımında kullanılmak üzere satışa sunduklarını anlatan Başkan Topbaş, “Burası Türkiye’nin en büyük toprak hazırlama merkezi. İBB olarak Avrupa ve dünyaya akredite olmuş toprak ve su laboratuvarlarına da sahibiz. Geçmişte bizim topraklarımız analiz için yurt dışına götürülürken şimdi hem Avrupa hem Asya Yakası’nda toprak analiz laboratuvarımız var. Maalesef bir cevher olan bu toprağı bizden önceki dönemlerde hafriyat ve inşaat alanlarında yok ettik. Toprağın 35 santimlik en üst katmanının tam 1.050 yılda oluştuğu belirtiliyor. Yerine yenisini koyamazsınız. Biz ciddi bir çalışmayla bu hafriyat alanlarındaki toprağı da İstanbul’a geri kazandırıyoruz. Yılda 1 milyon metreküp civarı hafriyat toprağını tarımda, bahçede veya peyzaj alanlarında kullanmak üzere geri kazanım çalışması yürütüyoruz.” dedi.