Toplu ulaşımda dev bir adım daha 10.8.2012

Her ay 100 yeni otobüsü hizmete alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’nda hizmet verecek Mercedes marka 100 modern otobüsü daha İETT’nin filosuna kattı. İstanbul’a 3 bin yeni otobüs kazandıracaklarını belirten Başkan Kadir Topbaş, Sultanbeyli’ye iki ayrı metro sözü de verdi.

Toplu ulaşımda dev bir adım daha atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli, Samandıra, Sultangazi, Pendik ve Ümraniye’de hizmet verecek Mercedes marka 100 yeni otobüsü törenle hizmete sundu. Sultanbeyli’deki törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İstanbul 3 bin yeni otobüsle nefes alacak…

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevlerinin ‘hizmet etmek ve insanların mutluluğu için çalışmak’ olduğunu belirterek, Başbakan Erdoğan’ın İstanbul’dan başlattığı yerel yönetim hamlesine aynı inanç ve azimle devam ettiklerini söyledi. “Milletçe elele verdiğimizde nasıl başardığımızı bütün dünya görüyor” diyen Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “Dünya Türkiye’yi ve İstanbul’u gıptayla takip ediyor. 3 bin yeni otobüs ile bütün otobüslerimizi yeniliyoruz. İETT yılbaşına kadar 1.450 otobüsü daha hizmete alacak. Otobüs A.Ş. de filosunu 1.500’e tamamlayacak. Halk otobüsleri de yenileniyor. İstanbul’da artık bütün otobüsler klimalı, konforlu, özürlülere uygun ve modern olacak. Dünyadaki otobüs üreticileri, bu alımları hayranlıkla izliyor. Yerli otobüs üreticileri de teşekküre geldi. ‘Başkanım gece gündüz size otobüs yetiştirmek için çalışıyoruz. Dünya krizle boğuşurken bir eleman alıyoruz’ dediler. Bu yatırımları yaparken İstanbul’un istihdamına da böyle önemli katkılar sağlıyoruz. Minibüsleri de klimalı ve konforlu hale getirmek için çalışma yürütüyoruz. Minibüsçülerle mutabakata vardık. Ayrıca, taksilerin de klimalı, konforlu hale getirilmesi için de çalışma yürütüyoruz.”

 

Sultanbeyli’ye 2 ayrı metro hattı müjdesi…

Dönemlerinde yaptıkları 52 milyar TL’lik yatırımla İstanbul’un dünyayı etkileyen bir şehre dönüştüğüne dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş,

“Yatırımların 24,3 milyar lirasını ulaşıma, bunun 10 milyar lirasını da metro yatırımlarına yaptık. Bize verdiğiniz emaneti kutsal bilerek gece gündüz çalışıyoruz. Kadıköy-Kartal Metrosu’na belediye olarak 3 milyar harcayarak yaptık. Bu dünyadaki bir belediyenin yaptığı en büyük metro yatırımı, çünkü metro hükümetlerin görevi. New York, Londra, Paris dahil hiçbir şehir kendi bütçesinden bu kadar büyük bir metro yatırımına imza atmamıştır” diye konuştu.

 

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nu Sultanbeyli’ye kadar uzatacaklarının müjdesini veren Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Temelini attığımız 23 kilometrelik Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nı yeni bir dünya rekoruna imza atarak 38 ayda tamamlayacağız. Bu hat, Çekmeköy-Taşdelen-Yenidoğan ve Sultanbeyli ile birleşecek. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı ile Pendik’e ulaşacak. Sultanbeyli ile ilgili bir projemiz daha var. Kadıköy-Ümraniye-Sancaktepe-Sultanbeyli Metrosu. Bu hayal edilemezdi. Bundan böyle metroya binen bir kişi, İstanbul'un herhangi bir yerine rahatlıkla gidebilecek. İstiyoruz ki herkesin evinin yakınlarından metro geçsin, herkes metroya binmenin konforunu ve hızını yaşasın.”

 

Sultanbeyli’ye 380 milyon TL yatırım…

 

Şu anda İstanbul’da her gün 1 milyon 350 bin kişinin raylı sistemle yolculuk yaptığını ifade eden Topbaş, 2016 yılına gelindiğinde metroların günlük yolcu kapasitesinin 7 milyona çıkacağına dikkat çekti. Dünyanın her şehrinde trafik sıkıntısı yaşandığını aktaran Başkan Topbaş, “Ancak İstanbul’da trafik sorunun çözümü için çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Bizim sözümüz yerde kalmaz. Yapamayacağımız şeyin sözünü vermeyiz. Söz verdiğimizi de yaparız” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Sultanbeyli’de belediye binası, kültür merkezi yaptıklarını, 200 bin metrekarelik Gölet Projesi’ni hayata geçirerek vatandaşlara kendi ilçelerinde nefes alacak bir mesire alanı hazırladıklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, belediye olarak Sultanbeyli’ye yaptıkları yatırımlar toplamının 380 milyon TL’yi bulduğunu söyledi.

 

Sıcak günlerde püfür püfür otobüsler devrede

Törende konuşan İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Başkan Topbaş’ın Sultanbeyli’nin şehirleşmesi için üzerine düşenden çok daha fazlasını yaptığını belirterek, “Hizmete alınan klimalı, modern otobüsler ile bu sıcak günlerde inşallah püfür püfür bir seyahat yapacaksınız” dedi. Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de ilçesine yaptığı yatırımlardan dolayı Başkan Kadir Topbaş’a teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından beraberindekilerle birlikte kurdele kesmek üzere kürsüye gelen Başkan Kadir Topbaş, İETT şoförlerinin çok zor şartlar altında hizmet verdiğine dikkat çekerek, “Büyükşehir’de 52 bin çalışanımız var. En zor işlerden birini de İETT şoförlerimiz yapıyor. Bu nedenle şoförlerimiz kullanacakları araçların kurdelesini kendileri kessin” dedi. Başkan Topbaş, daha sonra yeni bir otobüse binerek direksiyona geçti.

 

Alırken de kullanırken de kazançlı…

Tamamı yerli üretim olan 1.450 yeni otobüsün alınmasıyla İETT filosunun yaş ortalaması da 14,6’dan 3,5’e inecek. 100 adet körüklü araçla başlayan süreçte, 2013 yılı ortalarına kadar 1200 adet araç yenilenecek.  İETT tarafından yerine getirilen araç tamir ve bakım hizmetleri, yedek parça temin ve montajı, parklanma ve servise sunma gibi birçok faaliyetin ‘yeni araç alım modeli’ vasıtasıyla araç üreticileri tarafından yerine getirilmesi sağlandı. Bu modelle garaj işletim maliyetlerinde büyük oranda tasarrufa gidiliyor. Kamu - Sanayi İşbirliğinin en iyi örneği olacak olan modelle alınan otobüslerin kilometre sınırı olmaksızın 5 yıl süreyle bakım-onarımları da yükleniciler tarafından yapılacak.