İstanbul’da ulaşımın geleceği… 8.8.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşım alanında yürütülen yatırımlar ile projelere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Kadir Topbaş, şuan günde 1 milyon 370 bin kişinin seyahat ettiği raylı sistemleri 2016 yılında 7 milyon kişinin kullanacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ortaköy’deki Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen iftarda basın mensuplarıyla buluştu. İftara Özay Şendir, TV 8 Haber Genel Yayın Yönetmeni Gürcan Çilesiz ve Anadolu Ajansı Haber Müdürü Zeki Gümüş’ün de aralarında bulunduğu 200 kadar gazeteci katıldı.

2014’te 5 milyon, 2016’da 7 milyon yolcu…

Başkan Kadir Topbaş, masaları tek tek dolaşarak basın mensuplarıyla sohbet etti. Başkan Topbaş, basın mensuplarıyla sohbetinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım konusundaki yatırım ve projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadıköy ve Kartal arasındaki yolculuk süresini 32 dakikaya indiren metro hattında günde 1-1,5 milyon yolcunun taşınacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, “3 milyar lira harcadığımız bu metro hattı, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük metro yatırımı oldu. Marmaray 2013 yılı sonu itibariyle tamamlandığında Kartal’dan gelen yolcu, Yenikapı’ya, oradan Taksim’e, oradan da Atatürk Havalimanı’na rahatlıkla ulaşabilecek. 2016 yılında İstanbul’daki ulaşım ağları büyük oranda tamamlanmış olacak. Ulaşım sorunu büyük oranda çözülmüş olacak” diye konuştu.

2004 yılında raylı sistemleri kullanan yolcu sayısının 400 bin civarında olduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş sözlerine şöyle devam etti: “Şu anda 1 milyon 370 bin kişi raylı sistemleri kullanıyor. 2014 yılında bu rakam 4 milyon 950 bin kişiye çıkacak. 2016 yılında ise raylı sistemleri 7 milyon kişi kullanacak” dedi.

Minibüsler dönüşecek ya da modernleşecek…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ulaşımdaki yeniliklerden bir tanesinin de ana arterlerdeki minibüslerin kaldırılması olacağını söyledi. minibüsçülerin bugüne kadar İstanbul ulaşımında önemli bir hizmeti ifa ettiğini belirten Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Ulaşımı daha kaliteli, daha doğru ve daha düzenli hale getireceğiz. Minibüsler ya otobüse dönüşecek ya da vatandaşların tercih edeceği, özürlülerin de binebileceği şekilde kaliteli, konforlu ve klimalı hale getirilecek. İstediğimiz şartlara getirilen minibüsler ile yan mahallelerden metrolara ve metrobüse yolcu taşınacak. Ayrıca faaliyetlerini devam ettirecek minibüs esnafı fazla yolcu taşımayacak.”

Metrobüs ile otobüslere akıllı yönetim sistemi…

Metrobüste yaşanan yoğunluk ve sorunların çözümü için yeni bir elektronik kontrol sistemi oluşturduklarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, sıkışıklığı fark edip, trafiği yönlendirecek akıllı bir sistemi devreye sokmak üzere olduklarını kaydetti. Başkan Topbaş, “Bu merkez sadece metrobüsleri kontrol edecek. Sistem durakları, yolcuları, kalabalıkları görecek. Şoförler arasında telsiz konuşmalarını kontrol edecek” dedi.

Akıllı duraklar geliyor…

Otobüslerin yenilenmesine paralel olarak akıllı durak projesini de başlattıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, şunları kaydetti: “Öyle bir sistem kurguluyoruz ki, telefonunuz otobüs durağını algılayacak. Gitmek istediğiniz yeri yazdığınızda, hangi duraklardan kaç numaralı otobüslere binmeniz gerektiğini telefonunuz söyleyecek. Otobüsün bulunduğunuz yere kaç dakika sonra geleceğini göreceksiniz. Hangi aktarmaları kullanacağınızı, varmanız gereken yere kaç dakikada ulaşacağınızı öğreneceksiniz.”