İstanbul’un köyleri modern hayvancılıkla gelişecek 16.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’nin köylerini ziyaret etti. Başkan Topbaş, İstanbul’un mahalleye dönüşen köylerinde hayvancılık yapılabilmesi için Türkiye’de ilk olacak bir proje geliştirdiklerini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şile’nin Darlık, Gökmaslı, Kömürlük ve Üvezli Köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla buluştu. Gezide Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu, İBB Bürokratları, muhtarlar ve STK temsilcileri de yer aldı. Başkan Kadir Topbaş, Darlık Köyü’nde vatandaşlarla piknik yaptı. Kömürlük Köyü’nde vatandaşlara hitap eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul bir ülke, birçok ilçesi de bir şehir ölçeğinde. İBB olarak Şile’nin köylerine kadar içme suyu ve doğalgaz getirdik. Altyapı sorunlarını çözdük. Köylere meydanlar, çeşmeler yaptık. Şimdi köy konakları yaptırmaya başladık. Bize gelen her talebi inceletiyoruz ve uygunsa yapıyoruz. İstanbul’un her noktasına çok önemli yatırım ve hizmetler götürüyoruz.” dedi.

 

“İstanbul’da hayvancılık yapılabilmesi için projelerimiz var…”

İstanbul’un eski köylerinin İBB’ye bağlanarak mahalle statüsüne alınmasıyla sorunların da arttığını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, tarım ve hayvancılık yapılacak arazilerin bölünmemesi için devletin 20 dönümün altındaki arazilere hayvancılık izni vermediğini, bunun da köylüleri zor durumda bıraktığını söyledi. Türkiye’de bir ilk olacak proje hakkında da bilgi veren Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayi siteleri gibi birkaç köyün ortak alanında hayvan ahırları yapalım. Ahırları bir noktaya toplayalım ve yakın birkaç köy hayvanlarını buraya getirsin. Orada atıklar için arıtma, atıklardan biogaz ve gübre elde etme sistemi kuralım. Hayvancılık ve sütçülük orada yapılsın. Düşünün, orada herkesin ahırı var ve hayvanlara orada bakıyor. Medeniyet bu. Bu proje köylerimizin kalkınmasına büyük katkı verecek. Orman Genel Müdürlüğü’nden hayvancılık yapılabilecek yerlerin tahsisini almamız halinde belediye olarak bu çalışmayı yapacağız yada bu işi yapmak isteyen köylülere verebiliriz. Bu daha doğrudur ve israf olmaz. Kaynaklar doğru kullanılır ve temiz bir köy yaşamı ortaya çıkar.”

 

“Köy konakları ihya ediliyor…”

Daha sonra Başkan Kadir Topbaş, Gökmaslı Köyü’nü ziyaret ederek vatandaşların sorunlarını dinledi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Üvezli Köyü’nde inşa edilen köy konağında incelemelerde bulundu. Başkan Kadir Topbaş, köy konaklarında konferans ve toplantıların verileceğini, köylülerin düğün, nişan ve kına gibi etkinliklerini yapabileceğini ve ürettikleri ürünlerini burada pazarlayabileceğini söyledi. Şile’nin 2 ayrı köyüne yaptıkları köy konağının maliyetinin 4,5 milyon lira olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Üvezli’de misafirlerinizi ağırlayacağınız, sohbet edip düğün dernek yapabileceğiniz bir yapı ortaya çıkacak. Köy konaklarını önce büyük köylerden başlayarak İstanbul’un her köyüne yapacağız. İstanbul’da eski köy konağı kültürünü yeniden ihya edeceğiz.” diye konuştu.