Saklı cennet Ağva 15.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ağva Meydanı ve Sahil Düzenleme Projesi’nde incelemelerde bulundu. Başkan Topbaş, proje kapsamında 3 sosyal tesis, seyir terasları, 125 araçlık otopark, çocuk oyun alanları ve yeşil alanlar yapılacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tamamlanmak üzere olan Ağva Meydanı ve Sahil Düzenleme Projesi’nde incelemelerde bulundu. Gezide Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve İBB Bürokratları ile STK temsilcileri de yer aldı. Göreve başladıklarında Şile ve Ağva’yı ziyaret ettiğini ve vatandaşların, “Sayın Başkan, gerçekten bu söyledikleriniz olur mu?” dediğini hatırlatan Başkan Topbaş, “Ağva belde belediyesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı değilken bile elimizi buradan çekmedik. Göreve geldiğimizde salaş bir vaziyette olan Ağva Sahili’nde 30 milyon lira bedelle Ağva Meydanı ve Sahil Düzenleme Projesi’ni gerçekleştirdik. Böyle bir koy, bu kadar güzellik nasıl ihmal edilir diye düşündük. Ağva saklı bir cennet, gizli bir bahçe. Bu güzelliğin bilinmesini ve Ağvalılar ile ziyaretçilerin burada huzur içinde yaşamasını istiyoruz.” diye konuştu.

 

“Ağva’da da doğal ürünler pazarı kurulacak…”

Şile ve Ağva’da önce altyapıyı düzenlediklerini, ilçeye doğalgaz ve içme suyu getirdiklerini ve dere ıslahlarıyla taşkınlara son verdiklerini anlatan Başkan Topbaş, yapılan arıtma tesisini ileri biyolojik arıtma tesisine çevireceklerini müjdeledi. Böylece atıksuları dereye vermek yerine park bahçe sulamasında kullanılacağını ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ağva Meydanı ve Sahil Düzenleme Projesi için 65 bin metrekarelik bir alan düzenlendi. Bu güzelliği daha da güzelleştirerek yaşatmak için proje kapsamında yeşil alanlar, 3 sosyal tesis, seyir terasları, 125 araçlık otopark, çocuk oyun alanları bulunuyor. Şile Belediye Başkanımız Ağva’da da Şile’deki gibi doğal ürünler pazarı yapacak ve inanıyorum ki buraya çok iyi bir getirisi olacak. Ağva ve Şile’de tamamladığımız veya bitmek üzere olan birçok eserimiz var. Bunların toplu açılış töreni için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edelim ve birlikte açalım istiyorum.”