Şile örnek oluyor… 15.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Şile’de kurulan Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, Şile’ye bugüne kadar 1 milyar 650 milyon lira yatırım yaptıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe ile birlikte Şile’de kurulan Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret etti. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ve Şileliler ile biraraya gelen Başkan Kadir Topbaş, İBB’nin desteğiyle kurulan pazarda incelemelerde bulundu ve esnafla sohbet etti. Şile’ye her türlü desteği verdiklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Bugüne kadar Şile’ye yaptığımız yatırımlar toplamı 1 milyar 650 milyon lira. Atıksuları topladık, doğalgaz getirdik,  Şile Otobanı’nı yaptık.” diye konuştu. 

 

Şile’nin doğallığının bozulmadan geleceğe taşınması gerektiğini belirten Başkan Topbaş, “Bu pazarda üretilen ve satılan ürünleri önemsiyoruz. Yeryüzü Pazarı’nın sayılarını artırmayı ve bir tane de Ağva’da yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

 

“Şile’nin tarihi değirmeni ihya edilecek…”

300 adet arı kovanını Şile Arıcıları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne teslim edeceklerini ve bu kovanların bölge ekotipi ana arı üretmek maksatlı kullanılacağını açıklayan Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Melen’den gelen hattın üzerine lavanta dikersek arıcılarımız buraya arılarını koyar ve arıcılık yapılabilir diye düşündük. Her gün daha çok çalışarak daha iyisini, daha güzelini şehrimize getirmek zorundayız. Şile’de öyle bir yel değirmeni yapacağız ki İstanbullular ve turistler görmeye gelecek. Un öğütülecek, insanlar etrafında kahvaltı yapacak ve İstanbullular unlarını buradan alacak. Şile’de doğa turizmini geliştirmek için de birçok proje üretiyoruz. İstiyoruz ki İstanbullular hafta sonu buraya gelsin, doğal yiyeceklerini buradan alsın. Arıcılarımıza ve çiftçilerimize bol hasatlı bir sezon diliyorum. İstanbul’da bu yıl Dünya Arıcılık Fuarı yapılacak. Yöresel balların sergileneceği bir fuar da yapmak istiyoruz.”

 

“Şile Yeryüzü Pazarı’nı örnek oluyor…”

Artvin’de doğal ürünler pazarı kurmak istediğini ve Başkan Topbaş’ın kendisini bu sebeple Şile’ye getirdiğini ifade eden Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe de, Şile Yeryüzü Pazarı’nı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını örnek aldıklarını belirtti. Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ise Şile’de 50 kilometre bisiklet otobanı yapılacağını müjdeleyerek, Başkan Topbaş’a Şile ilçesine verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Başkan Kadir Topbaş, konuşmaların ardından Şile Arıcıları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne verilecek 300 kovanın 10’unu sembolik olarak teslim etti. Esnafın ikram ettiği doğal ürünlerin tadına bakan Başkan Topbaş, vatandaşların da sorunlarını dinledi ve hatıra fotoğrafı çektirdi.