Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı 2019’da açılacak… 11.8.2017

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarıyla birlikte tünel kazısı tamamlanan Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu. Başkan Kadir Topbaş, hattın 2019’un ilk aylarında devreye gireceğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için çok önemli olan Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın basın mensuplarıyla birlikte inceledi. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’daki metro çalışmaları hakkında bilgi verdi. İstanbul’da sadece devam eden metro yatırımlarının maliyetinin 36 milyar lira olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’un altını adeta demir ağlarla örüyoruz. İstanbul dünyada metroya erişen sayılı kentlerin başında olacak. Metroları en yeni yaptığımız için, New York’tan, Londra’dan, Paris’ten ve Tokyo’dan çok daha ileri teknolojiye sahip. Teknolojiyi en iyi kullanan ve en çok çalışan belediye olduğumuzu rahatlıkla söylüyoruz.” diye konuştu.

 

“Daha hızlı, daha konforlu ve daha güvenli metrolar…”

Metrolar ağırlıklı olmak üzere ‘Akıllı Şehir İstanbul’u devreye sokmaya çalıştıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Son teknolojiyle inşa edilen metrolarımızdaki sürücüsüz çalışma sistemlerini ortaya koymak çok kolay bir şey değil. Yaklaşık 12 ay test sürüşü yapmak gerekiyor. Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy Metro Hattı da bu nedenle geçekti. İnsansız çalışabilme sistemiyle bu hatta 850 insan tasarrufu sağlamış olacağız. İnanıyorum ki İstanbul metro ağlarıyla daha hızlı, konforlu, güvenli ve daha keyifli bir seyahat imkanına kavuşacak.”

 

Ümraniye - Ataşehir - Göztepe Metro Hattı’nın inşaatına başlandığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Göztepe Parkı’nın içinde bulunan 7 tane tenis kortunun bulunduğu alana metro istasyonu geliyor. Bu kortları geçici olarak kapatıp kazılarımızı yapacağız. Daha sonra metro istasyonuyla birlikte yine 7 tane tenis kortunu yerine koyacağız. Yaptığımız çalışmalar dünyada da birçok şehre örnek oluyor.” dedi.

 

“2019’un ilk aylarında hizmete girecek…”

Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı’nın maliyetinin 3,8 milyar lirayı bulduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, hattın 2019’un ilk aylarında devreye gireceğini müjdeledi.

 

Günde 1 milyon yolcu taşınacak…

Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa,  Esenler, Bağcılar ilçelerini birbirine ve denizle bağlayacak 24,5 kilometrelik Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy - Mahmutbey Metro Hattı ile günde 1 milyon yolcu taşınacak. Kabataş, Beşiktaş, Yıldız, Fulya, Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Çırçır Mahallesi, Veysel Karani - Akşemsettin, Yeşilpınar, Kazım Karabekir, Yeni Mahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent - Giyimkent, Yüzyıl - Oruç Reis, Göztepe Mahallesi, Mahmutbey İstasyonlarından geçecek olan hat hizmete alındığında;

·         Kabataş İstasyonu’nda Kabataş - Taksim Füniküleri ve Eminönü - Kabataş Tramvay Hattı

·         Mecidiyeköy İstasyonu’nda Yenikapı - Hacıosman Metro Hattı

·         Karadeniz Mahallesi İstasyonu’nda Topkapı - Sultançiftliği Hattı

·         Mahmutbey İstasyonu’nda Bağcılar (Kirazlı) - Başakşehir Hattı ile entegre olacak.

 

Yolculuk süreleri;

·         Beşiktaş - Mecidiyeköy 5,5 dakika

·         Mecidiyeköy - Alibeyköy 7,5 dakika

·         Çağlayan - Gaziosmanpaşa 13 dakika

·         Beşiktaş - Sarıyer Hacıosman 25,5 dakika

·         Mahmutbey - Mecidiyeköy 26 dakika

·         Beşiktaş - Mahmutbey 31,5 dakika

·         Mahmutbey - Yenikapı 39,5 dakika

·         Mahmutbey - Sarıyer Hacıosman 45 dakika

·         Mahmutbey - Üsküdar 48,5 dakika

·         Mahmutbey - Kadıköy 52 dakika

·         Mahmutbey - S.Gökçen 95,5 dakika

·         Mahmutbey - Bahçeşehir 21,5 dakika

·         Beşiktaş - Bahçeşehir 52 dakika

·         Yenikapı - Bahçeşehir 43,5 dakika

·         Halkalı Toplu Konut - B.Şehir 27 dakika

·         Taksim - Bahçeşehir 51 dakika

·         Kadıköy - Bahçeşehir 60 dakika olacak.