Manas Destanı artık Türkçe 9.8.2017

Dünyanın en büyük destanları arasında gösterilen Manas Destanı, Türkçe olarak basıldı. Destanın Türkçe basımının tanıtım töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen Manas Destanı’nın Türkçe Basımının Tanıtım Töreni’ne İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Kırgızistan Devlet Sanatçıları, Kırgızistan ve Türkiye’deki Kırgızistanlı akademik personel ile birlikte çok sayıda Türk ve Kırgızistanlı vatandaş katıldı. Destanın Türkçe olarak basılmasının Türk dünyası açısından önemine değinen Başkan Topbaş, “Kadim bir medeniyete mensubuz. Engin tarihimiz ve geçmişimiz var. Aynı toprakların evlatlarıyız. Ortak değerlerimiz var. Bu ortak değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması önem arz etmekte. Manas Destanı dünyada çok farklı özelliklere sahip. Bir yaşamı, bir kültürü, değerleri ve geçmişi adeta özetleyen, oldukça kapsamlı bir eser. Türk dünyası için önemli bir armağan.” dedi.

 

“Duygularımız, değerlerimiz bir…”

Hz. Mevlana’nın, “Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır.” sözünü hatırlatan Başkan Topbaş, “Bizim duygularımız bir, değerlerimiz bir; arzumuz dünyanın huzuru barışı ve geleceği. Biz Türk milleti olarak önemli katkılar sunmaya her zaman hazırız. Bu hassasiyeti her daim göstermekteyiz.” diye konuştu. Başkan Topbaş, Manas Destanı’nın Türkçe’ye kazandırılmasında emeği geçenlere de teşekkür etti.

 

Törende konuşan Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov da Manas Destanı’nın insanlara terbiye veren bir destan olduğunu, Kırgız halkının da önemli bir mirası olduğunu belirterek, destanın Türkçeleştirilmesinde ve basımında emeği geçenlere teşekkür etti. Konuşmaların ardından, Kırgız Başbakan Ceenbekov, kendisine ev sahipliği yapan Başkan Topbaş’a ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edilmesi için Türkçe’ye çevrilen Manas Destanı’nı anlatan kitap hediye etti. Programda ayrıca Kırgızistan devlet sanatçıları ve Kırgız sanatçılar müzik ve dans gösterisi sundu.