Sütlüce’de Manas Heykeli 9.8.2017

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu pekiştirmek için önemli adımlar atılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla Manas Heykeli’nin açılışı gerçekleştirildi.

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek olan Manas Heykeli, Sütlüce Sahili’nde düzenlenen görkemli törenle açıldı. Heykelin açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş’ın yanı sıra Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ile birlikte çok sayıda Kırgız ve Tük davetli katıldı. Tören beş yüz bin beyitten oluşan Manas Destanı’ndan örnekler sunulmasıyla başladı.

 

Kültür vadisi Haliç…

Açılışı yapılan Manas Heykeli’nin hem İstanbul’da yaşayanlar hem de İstanbul’u ziyaret edenler için farklı anlamlar taşıyacağını vurgulayan Başkan Topbaş, “Tarihin akışından günümüze önemli bir kayıt düşen, adeta bir ansiklopedi özelliği gösteren bu eserin sahibinin kültür vadisi olarak düşündüğümüz Haliç Sahili’nde yer alması bir başka anlam taşımaktadır. Medeniyetler beşiği olan bu şehirde dost ve kardeşlerimizin de izlerinin bulunması bize gurur vermekte. İnanıyorum ki bu bölgeyi gezenler, görenler ve Manas Baba Heykeli’ni hatırlayanlar gelecek kuşaklara da bunu aktaracaklar.” diye konuştu.

 

Dünya tarihinde ve özellikle Kırgız tarihinde büyük etki yapmış Manas Baba’nın İstanbul’da var olmasının kendileri için büyük bir değer olduğunu belirten Başkan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: “Hemen karşımızda Kazak şairi Abdullah Tokay’ın heykeli var. Bu vadide Türk dünyasının önemli izlerini taşıyacak bir bölge oluşturmaya çalışmaktayız. Bir kültür vadisi olarak bir tarafta üniversiteleriyle, müzeleriyle farklılıklarıyla zenginlikleriyle güzellikleri yaşayan Haliç’e yeni bir özellik getirmiş oluyoruz. Haliç’in, İstanbul Boğazı’yla buluştuğu nokta olan Karaköy’den sahil boyunca Haliç’in sonuna kadar ahşap yürüme yolu yapacağız. İstanbul’a gelen turistler ve İstanbullular bu noktaya geldikleri zaman da burada soluklanabilecekler ve bu Manas Baba heykelinin anlamını, manasını anlayacak, gelecek kuşaklara da aktaracaklar.”

 

İki ülkenin ortak tarihine vurgu…

Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov’da yaptığı konuşmada Manas Heykeli açılışının Türkiye ile Kırgızistan arasında yeni bir sayfanın açılışına işaret olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki dostluğu pekiştirecek olan Manas Heykeli’nin İstanbul’da açılıyor olmasının ortak tarihe vurgu olduğunun altını çizen konuk Başbakan, “Biz bağımsız olduğumuzdan bu yana Türkiye bize desteklerini esirgemedi. Bizi ilk tanıyan ülke de ve istikrarlı ekonomisi ile bizi destekleyen ülke de Türkiye. Türk dostlarımız bizi çok sıcak karşıladı. Bu bizim ilişkilerimizi daha da güçlendirecektir.” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da “Onlarca yıl aramızda görünmeyen duvarlar, mesafeler oluştu. Sanki iki halk birbirine yabancıymış gibi uzaklaştırıldık. Şimdi ise aramızdaki bu duvarlar kalktı. Artık kenetlenip ortak hedeflere birlikte yürümeliyiz.” diye konuştu.