Büyükşehir ile bağlı kuruluşlarında toplu sözleşme sevinci… 22.7.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile İSKİ, İGDAŞ, BELBİM A.Ş, İSTON A.Ş, İSFALT A.Ş., İSBAK A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.’ye bağlı 13 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi, Başkan Kadir Topbaş ve sendika temsilcilerinin katılımıyla imzalandı. Yeni sözleşmesiyle işçi ücretlerine yüzde 18 zam yapılırken, ortalama net aylık ücreti 1217 YTL oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bağlı kuruluşları ve şirketlerinde çalışan 13 bin 500 personeli ilgilendiren yeni toplu iş sözleşmesi, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş ile Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Kumlu ve Belediye İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul arasında imzalandı.   Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen imza töreninde Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Üsküdar Belediye Başkanı Mehmet Çakır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur, İGDAŞ Genel Müdürü Levent Tüfekçi, KÜLTÜR AŞ, Genel Müdürü Nevzat Bayhan da yer aldı.  

 

Başkan Topbaş; “1998’den bu yana yapılan en büyük maaş artışını gerçekleştirdik!”      Toplu Sözleşme Töreni’nde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yapılan zammın 1998’de bu yana yapılan en büyük destek olduğunu belirterek, “Görüşmelerimiz sonunda yüzde 18 zam yapıldı. İnanıyorum ki işçi kardeşlerimiz kısmen de olsa tatmin olmuşlardır. Türkiye şartlarını sendikalarımızla birlikte değerlendirdik. Enflasyonun yüzde 10’ların altında olduğu bir ülkede bu iyileştirme kabilinde kabul ettiğimiz bir farklılıktır. İşçi kardeşlerimiz bu kente katkı sundukları bilinciyle hareket edecekler. Sözleşme hayırlı olsun…” diye konuştu.     

 

Sözleşmenin imzalanmasında katkısı bulunan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere sendika temsilcileri ve belediye bürokratlarına teşekkür eden Başkan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan memurlarla ilgili olarak da “Yasaların vereceği imkanlarla biz bunları ancak sağlayabiliyoruz. Bunun dışında ortaya farklı bir tavır koymamız kolay değil. Ama sosyal yardım yapılıyor. Sosyal yardım fonlarımız var. Oradan istifade eden arkadaşlarımız var. Ama gönlümüz istiyor ki, işçilerimiz gibi memurlarımız da geçim şartlarına yakın imkan sağlanabilsin. Daha da iyi günlere gideceğiz” dedi. “1998´den bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi´nde yani Sayın Başbakanımızdan sonra en büyük oranda bir destek oluşturuluyor. İşçiler bundan dolayı memnunlar” diyen Kadir Topbaş, varılan anlaşmaya göre işçilerin ortalama giydirilmiş net ücretlerinin 1330 YTL’den 1581 YTL’ye çıktığını kaydetti.  

 

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Kumlu da toplu iş sözleşmesini masada bitirmek için çok çaba sarf ettiklerini belirterek, “Sendikal anlayışımız çalıştığımız kurumun çarkının dönmesinden yana” dedi. Belediye İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise, toplu sözleşmeden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu güzelliklerin Türkiye’nin en hücra köşesine kadar yayılacağına inanıyorum. İşçi arkadaşlarımızdan da hizmetlerini artırarak, aldıkları her kuruşa kadar helal ettirmelerini bekliyoruz” dedi.        

 

İşçiler ve sendika temsilcileri sözleşmeden memnun...  

Törende konuşmaların ardından Başkan Kadir Topbaş, Mustafa Kumlu ve Nihat Yurdakul toplu sözleşmeye imza attılar. Törende Başkan Kadir Topbaş tarafından 3 işçiye temsili olarak avans çekleri takdim edildi. Toplu sözleşme farkları da avans olarak ödenmeye başlandı.Yeni toplu iş sözleşmesi işçiler tarafından davullu zurnalı kutlandı. Yeni sözleşmeye göre işçilerin çıplak ücretlerine yüzde 18 zam yapılırken, sözleşmenin ikinci yılında enflasyon oranında zam yapılacak. Belediyede ortalama bin 23 YTL olan ortalama net aylık ücret, bin 217 YTL’ye çıktı. Sosyal yardımların de eklendiği ortalama net giyinik ücret ise bin 330 YTL’den bin 581 YTL’ye çıktı. 34 bin 106 YTL olan bir yıllık işçilik maliyeti ise, 41 bin 497 YTL’ye oldu.