Başkan Topbaş'tan konut fırsatçılarına tavır... 13.7.2006

Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü konut projelerinin çok başarılı geçtiğini açıklayan Başkan Topbaş, konutta haksız kazanç elde etmek isteyenlere asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesine ilişkin protokolün imza törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin TOKİ ile yürüttüğü konut projelerinin çok başarılı geçtiğini söyledi. Son dönemde inşaat sektöründe batakçıların ve haksız kazanç elde etmek isteyenlerin çıktığını belirten Başkan Topbaş, çimentoya yapılan zamların demir ve hazır betondaki durumun inşaatların bir bölümünün hamlesini geri tutmak zorunda bıraktığını kaydetti.

 Ulaşım yatırımları hız kesmeden devam…

“KİPTAŞ’ın 12 bin konutluk yatırımı çimento, demir ve diğer inşaat malzemelerindeki spekülatif artışa bağlı olarak, gerekirse bir tavır olarak gözden geçirebiliriz. Böyle sıkıntılı anları fırsat bilmeye çalışanlara müsamaha göstermeyiz.” diyen Kadir Topbaş, ulaşım yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini de kaydetti. Benzer bir durumun kışın karla mücadele çalışmalarında tuz ve solüsyon stokları azaldığında yaşadıklarını ve o dönem tuz ve solüsyon buldukları bazı firmaların fahiş fiyatlar çektiklerini hatırlatan Topbaş, “Şimdi biz tuzumuzu, solisyonumuzu alıyoruz. Genel Sekreter´ime talimat verdim. O gün bize yanlış yapanlardan, yazın alırken yarı fiyatına alacaksın. Yoksa almayacaksın. Böyle sıkıntılı anları, dayanışma gerektiği zamanları fırsat bilmeye çalışanlara müsamaha gösteremeyiz. Bu tavrı net koymalıyız” diye konuştu.

 TOKİ’nin yapımını durdurduğu 130 bin inşaatın inşaat sektörü istihdam ve ülke ekonomisi açısından önemli olduğunu dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı, şunları kaydetti; “Bir genelleme yapmayacağım ama iki üç firmanın tutumu, ciddi sıkıntılar ve müteahhitleri iflasın eşiğine getirdi. Taahhüt etmiş, kurum daha fazlasını veremiyor. Demir 650 YTL’den 1200 YTL’ye nasıl çıkar. Ne oldu yani demir cevheri mi bitti bu ülkenin. Bu kadar zam olmaması lazım. Meyve sebze fiyatlarının kar yağışından  etkilenmemesi lazım. Günahtır yazıktır. Her şey hak edilerek edinilmeli. Hak edilmeden alınanlar hayır getirmez.”