Başkan Topbaş ile Washington Belediye Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi’nde 6.7.2006

Bahçeşehir Üniversitesi´nin 2005-2006 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Washington Belediye Başkanı Anthony Williams’ın katılımıyla yapıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nden bu yıl mezun olan 986 öğrenci hocaları ve aileleriyle birlikte mezuniyet sevincni kutladı. Bahçeşehir Üniversitesi 2005-2006 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni üniversitenin Beşiktaş Kampüsü’nde yapıldı. Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ile Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum’un ev sahipliği yaptığı törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Washington Belediye Başkanı Anthony Williams’ın yanı sıra, akademisyenler, öğrenciler ve veliler katıldı.  

 

Başkan Topbaş; “Büyük hayaller kurmalı, karıncalar gibi çalışmalısınız…”      Mezuniyet töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçeşehir Üniversitesi’nin Türkiye’nin çok saygın üniversitelerinden biri olduğunu belirterek, “Sevgili öğrenciler; büyük hayaller kurmalısınız, büyük hayallerinizi gerçekleştirebilmek için karıncalar gibi çalışmalısınız. Özellikle siz gençleri bu şehrin geleceğini belirlemeye katılmaya davet ediyorum” dedi.     

 

İstanbul’un güzelliklerinin her kente nasip olmayacak kadar fazla olduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, şehrin yeterince anlaşılması ve dünyaya tanıtılması için İstanbul’daki üniversitelerin “İstanbul” konulu tezlerine ve araştırma projelerine destek verdiklerini hatırlattı. Başlattıkları “Projem İstanbul” konulu çalışma kapsamında İstanbul’daki 19 üniversitenin şehirle ilgili araştırmalarına maddi ve teknik destek vereceklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Böylece gençlerimizin İstanbul’un gelişme sürecine dahil olmasını istiyoruz. Bu çalışmanın üniversitelerimizi duvarlarının dışına çıkartarak hayatın içinde yer almalarına çok önemli bir katkı sağlayacağı inancındayım” diye konuştu.  

 

İçinde bulunduğumuz “İletişim Çağı”nda dünyanın küresel bir köy haline dönüştüğüne ve bilginin avuç içine sığdığına dikkat çeken Kadir Topbaş, mezun olan öğrencilere “Hepiniz mesleğinizde bir numara olun” tavsiyesinde bulundu.     

 

ABD’li Belediye Başkanı’ndan eğitim yatırımı çağrısı…  

Törende konuşan Washington DC Belediye Başkanı Anthony Williams da Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’i Washington DC’de bir okul açmaya davet ederek, “ABD’ye daha fazla yatırım yapmanızı istiyorum. Ülkenizde kat ettiğiniz aşamaları ülkemde de uygulayın” dedi. Türkiye’nin en büyük gücünün genç nüfusu olduğunu kaydeden Williams, ünlü Türk ozanı Yunus Emre’nin “Bir araya gelelim, el ele verelim. Bir olalım, birlik olalım” dizelerini hatırlatan sözünü hatırlatarak, “Türkiye’de eğitim adına yaptığınız çalışmaları kentimde görmekten mutluluk duyacağım. Türkiye ve ABD güçlü, istikrarlı, güvenilir ortaklardır” diye konuştu.

 

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise, öğrencilere değişime ve gelişime açık, kendini yenileyebilen insanların başarıya ulaşabileceğini hatırlattı. Yücel, mezun öğrencilerin Türkiye için yeniliklere imza atmalarını istedi.     

 

Törende konuşmaları ardından 2005-2005 akademik yılında okulunu ilk üç dereceyle bitiren öğrencilere ödülleri ve diplomaları verildi. Okul birincisi seçilen Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği alanlarında çift ana dal öğrencisi Mert Şanver diplomasını ve geleneksel “Altın Beyin” ödülünü Başkan Kadir Topbaş’ın elinden aldı.  

 

TOEFL’dan aldığı tam puan ve LES sınavındaki derecesiyle dünyanın önemli üniversitelerinden Stanford Üniversitesi’nde Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans yapma hakkı kazanan Mert Şanver, “Bizlerin arasından Nobel ödülü alanların, devlet adamlarının, dünya çapında girişimcilerin çıkacağına inanıyorum” dedi. Şanver, Stanford Üniversitesi Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği Enstitüsü’nde eğitim görecek ilk Türk öğrenci olacak. Törenin sonunda öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyetlerini kutladılar.