Başkan Topbaş Boşnak öğrencilerle yemek yedi 2.7.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye’yi ziyarete gelen 120 Boşnak öğrenciyi Florya Sosyal Tesisleri’nde ağırladı.

Saraybosna Üniversitesi’nden Türkiye’yi ziyarete gelen 120 Boşnak öğrenci, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Florya Sosyal Tesisleri’nde ağırlandı. Boşnak gençlerle birlikte yemek yiyen Başkan Kadir Topbaş, Regaib Kandili’ni tebrik ederek başladığı konuşmasında Türkiye ile Bosna-Hersek’in tarihi ve kültürel bağlarla birbirine sımsıkı bağlı olduğunu vurguladı.     

 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethettikten 10 yıl sonra 1663 yılında Bosna-Hersek’i fethettiğini hatırlatan Başkan Topbaş, İstanbul ve Bosna’nın kardeşliğinin o tarihten itibaren başladığını söyledi. İstanbul ile Saraybosna’nın uzun yıllardır Kardeş Şehir olduğunu ifade eden Kadir Topbaş, İstanbul’da atalarımızdan kalan tarihi ve kültürel izlerin bir benzerinin de Saraybosna’da olduğunu kaydetti.     

 

Başbakan Recep TayyipErdoğan ile birlikte bu yıl içinde Bosna-Hersek’e bir gezi planladıklarını dile getiren Topbaş, “Çok büyük acılar çekerek bu günlere geldiğinizi biliyorum. Bilge Kral Aliya İzzet Begoviç’i unutmak mümkün değil. İnşallah bir daha acılar yaşamadan medeniyetinizi yüceltirsiniz. Tarihten gelen Türk-Boşnak kardeşliğinin Türk ve Boşnak gençler tarafından geleceğe taşınacağına eminim” diye konuştu.     

 

Saraybosna’dan sevgiler ve selamlar getirdiğini belirten Bosna-Hersek Başkonsolosu Yusuf Puşina da İstanbul’un dünyayı yöneten Osmanlı’dan kalan bir rüya şehir olduğunu ifade etti ve gösterdiği ilgiden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti. Gecede Boşnak öğrenciler adına konuşan Nezir Hacic ise Kadir Topbaş’a teşekkür etti ve Topbaş’ı Bosna’ya davet etti.      Yemeğin sonunda öğrenci temsilcisi tarafından Başkan Topbaş ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şaban Erden’e Saraybosna Şehri’nin amblemi ile kenti tanıtan bir film cd’si hediye edildi. Kadir Topbaş da öğrencilere İstanbul’u fotoğraflarla tanıtan bir kitabın da yer aldığı hediye paketleri takdim etti.