Bakan Koç ve Başkan Topbaş, EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı´nı açtı 23.2.2006

EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı ile HOTEQ Otel Ekipmanları Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından açıldı. Açılışa Pakistan ve Endonezya’nın Turizm Bakanları ile birçok ülkenin meslek örgütleri ve sektör temsilcileri katıldı.

EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı TÜYAP’da açıldı. Aynı alanda yapılan HOTEQ Otel Ekipmanları Fuarı ile Dünya Şefler Yarışması’nın açılışı da EMITT ile birlikte gerçekleşirdi. Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Pakistan ve Endonezya’nın Turizm Bakanları ile çok sayıda ülkeden meslek örgütlerinin yöneticileri ile sektör temsilcileri ve yabancı misyon temsilcileri katıldı.     

 

Bakan Koç; “Turizm’de 2006 2005’ten daha iyi olacak”  

Açılış töreninde konuşan EMITT Fuarı’nın Türkiye’yi dünyanın en önemli gezilecek yerlerinden biri haline getirdiğini ve sektörün gelişmesine çok önemli katkılar sağladığını söyledi. “Ben ülkem için rüyalar görürüm ama asla hayal görmem. Çünkü hayalin gerçekleşme olasılığı yoktur” diyen Bakan Atilla Koç, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bazı şeylerin olmasında bazı şeyler vesile olur. Ama orada vasi olma konusunda direncimizi göstermemiz gerekiyor. Ben ve turizm temsilcileri bu direnci gösteriyoruz. Şimdi turizmimiz Akdeniz’de ikinci lig temsilcisi değil. Biz turizmde ilk 10’a giren bir ülkenin temsilcileriyiz. Turizmde İstanbul umudunu daha da yükseltti. Geçen yıl Türkiye ortalamasının 2 katı turist geldi bu şehre ve turist sayısında yüzde 25 artış sağlandı. İstanbul Roma’nın başkentidir, Türk’ün ve Müslüman’ın merkezidir. İstanbul yanıltmaz. İstanbul’da ve Türkiye’de rüyalarımızın gerçekleşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz, boş durmayacağız. 2006’da Türkiye’ye 26 milyon turist bekliyorum. Ülkemin coğrafyasına inanan bir Bakan olarak söylüyorum ki ülkemin insanları çılgınlığı sever. Onlar bu sene bir çılgınlık yaparak turizmdeki udumuzu gerçekleştirecektir. Bundan da ülkemizin bütün insanları faydalanacaktır. Sektördeki arkadaşlarımız yalnız canlarını ve mallarını değil, emeklerini de koydular. Ben de emeğimi koydum günde 18 saat çalışıyorum. Bir şeyin gerçekleşeceğine yüzde yüz inancım var, 2006 2005’ten daha iyi olacak.”     

 

Başkan Topbaş; “Fuarlar İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunuyor…”  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da göreve geldiğinde ilk olarak 65 farklı katılımcıyla Turizm Geliştirme Platformu’nu kurduklarını hatırlatarak, “Turizmi küresel bazda ele almak ve dünya barışına yaptığı katkıyı da göz ardı etmemek lazım” dedi.

 

İstanbul’un son 2 yılda NATO Toplantısı, Eurovizyon Şarkı Yarışması, Şampiyonlar Ligi Finali ve Moto GP gibi çok sayıda büyük organizasyona başarıyla ev sahipliği yaptığını vurgulayan Başkan Topbaş, “Planlarımızı İstanbul’un bir sanayi kenti olması yerine bir turizm, kongre, finans ve moda merkezi olması yönünde yapıyoruz. İstanbul ve Anadolu dünyanın çok önemli miras zenginliklerini barındırıyor. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımızın ‘İstanbul’un her ilçesine 5 yıldızlı otel yapılması’ yönündeki görüşlerini de önemsiyoruz. İstanbul’da her geçen gün artan bu fuarlar da şehrimizin çok önemli bir destinasyon merkezi (gezilecek, görülecek yer) olmasını sağlıyor” diye konuştu.     

 

Toplantıda konuşmaların ardından kurdele kesilerek EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı ile HOTEQ Otel Ekipmanları Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra Kültür ve Turzim Bakanı Atilla Koçile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş standları gezerek katılımcılara başarılar dilediler. 26 Şubat’ta kadar ziyaretçilerini bekleyen fuarda 50 ülkeden 1500 firma buluştu. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen EMITT Fuarı, yurt dışından ve yurt içinden gelen talepleri karşılamak amacıyla fuar alanına 3 salon daha eklenmesiyle rekor bir katılıma sahne oldu.