Başkan Topbaş; ‘İstanbul bilginin teknolojiyle buluştuğu bir kent olacak!’ 20.2.2006

Güngören Belediyesi’nin kurduğu Bilgi Evi’nin açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da Teknokent kurulması için başlatılan çalışmaların son noktaya geldiğini belirterek, “İstanbul bilginin teknolojiyle buluştuğu bir kent olacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güngören Belediyesi tarafından kurulan Bilgi Evi, Kütüphane ve Sağlık Ocağı’nın açılışını yaptı. Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman’ın ev sahipliği yaptığı törende İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Ünal Kaçır ve Mehmet Beyazıt Denizolgun ile çok sayıda vatandaş da yer aldı.  

 

Törende vatandaşlara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eğitime çok büyük destekler verdiklerini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi olarak her yıl 37 bin 500 üniversite öğrencisine burs veriyoruz, 60 bin ilköğretim ve lise öğrencisine eğitim yardımı yapıyoruz. İstanbul genelinde 25 ayrı okul yapıyoruz ve okullarımıza toplam 300 adet fen laboratuarı kuruyoruz. Eğitim için, insanlarımızın geleceği için ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi.     

 

Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri’nin tasarımı Başkan Topbaş’tan…

İstanbul’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri kurulduğunu hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Yöneticiler olarak bizlerin ve siz vatandaşlarımızın görevi milli ve manevi değerlerimize bağlı nesiller yetiştirmektir. İşte İstanbul’da Başbakanımızın talimatıyla hayata geçirilen Bilgi Evleri ve Gençlik Merkezleri de bu amaca yöneliktir. Bir mimar olarak, bütün ihtiyaçlarını ve fonksiyonlarını dikkate alarak Bilgi Evleri ile Gençlik Merkezleri’ne mimari bir model oluşturmak için çalışıyorum. Oluşturulan bu modeller daha sonra uygun arsalar üzerine inşa edilecek ve İstanbul’daki bu tür binalar için bir örnek teşkil edecek.”     

 

Konuşmasında dünyada artık parasal sermayeden çok zihinsel sermayenin ön plana çıktığını ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’u dünya çapında bir bilişim kenti yapmak için çalıştıklarını vurguladı. Topbaş, “İstanbul’un bir bilişim kenti olması için Sayın Başbakanımızın talimatı var. Bu kapsamda şehrimizde bir teknokent kurulması için 7-8 aydır sürdürülen çalışmalar son noktaya geldi. Proje hayata geçtiğinde İstanbul bilginin teknolojiyle buluştuğu kent olacak” diye konuştu.  

 

Ömer Balıbey’den eğitime katkılarından dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür…      Programda konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla 25 okul ile çok sayıda spor salonu inşa ettiğini hatırlatarak, “Sayın Başkanımız şimdi de okullarımıza 100 fizik, yüz kimya ve yüz biyoloji laboratuarı kuruyor. Kadir Bey beni her aradığında yine ya okul, ya spor salonu ya da laboratuar müjdesi verecek diye telefonu heyecanla açıyorum”dedi.   İstanbul’da çok sayıda açılan internet kafelerin bir yandan öğrencilerin bilgi edinmesine yardımcı olurken, diğer yandan da kontrolsüz oldukları için çocukları başka şeylerle meşgul ettiğine dikkat çekerek, çocuklara öğretmenler nezdinde yardımcı olunan Bilgi Evleri’nin internet ve bilgi ihtiyacını en doğru şekilde karşılayacağını söyledi.     

 

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman ise, Başkan Kadir Topbaş’ın Güngören’e kazandırdığı 13 dönümlük arazi üzerine semt konağı ve spor salonu inşa edeceklerini kaydetti. Topbaş’ın Güngören’e bir kültür merkezi inşa etme sözü de verdiğini müjdeleyen Şakir Yücel Karaman, Büyükşehir Belediyesi’nin ilçelerine modern tramvayı getirdiğini ve ulaşım sorununun çözümü için 6 adet kavşak inşa ettirdiğini de sözlerine ekledi. Törende konuşmaların ardından Bilgi Evi, Sağlık Ocağı ve Kütüphüne’den oluşan tesisin açılışı Başkan Kadir Topbaş, Şakir Yücel Karaman ve çocuklar tarafından gerçekleştirildi. Kompleksi gezen Başkan Topbaş, Bilgi Evi’nde internet kullanan çocuklarla sohbet de etti.   Zengin ve modern bir kütüphane, etüt salonu, bilgisayar salonu, toplantı ve konferans salonundan oluşan Bilgi Evine çocuklar ikametgah, nüfus cüzdanı fotokopisi ve 3 fotoğraf ile üye oluyorlar. Randevu alarak 20 bilgisayardan istifade eden ve kütüphaneden istifade eden çocuklara uzman öğretmenler de yardımcı oluyor.