Başkan Topbaş Silivri’de karla mücadele çalışmalarına katıldı 10.2.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de köy yollarındaki karla mücadele çalışmalarına katıldı ve soba zehirlenmesi nedeniyle 3 mensubunu kaybeden Altınçekiç ailesini ziyaret ederek başsağlığı diledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Silivri’de köy yollarını açma çalışmalarına katılarak yerinde incelemelerde bulundu. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ile birlikte ilk olarak ekiplerin Gazitepe Köyü’ne giden Başkan Kadir Topbaş, burada yetkililerden karla mücadele çalışmaları hakkında bilgi aldı ve kar küreme aracına binerek Gazitepe ile Kadıköy arasında yolu küredi.

 

Basın mensuplarına İstanbul’daki karla mücadele çalışmaları hakkında bir açıklama yapan Başkan Topbaş, İstanbul genelinde kar yağışının etkisini kaybetmesine rağmen, Silivri ve Çatalca gibi ilçelerin köylerini etkilediğini söyledi. Köy halkının, “Geçmiş yıllarda her kar yağdığında yolların 1-2 hafta kapalı kaldığını, ilk kez bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda yollarının açık kaldığını” ifade ettiklerini dile getiren Topbaş, amaçlarının bu yolları açık tutarak, burada yaşayan vatandaşların acil durumlarda kent ile ulaşımlarını sağlamak olduğunu kaydetti.     

 

Her iki kar yağışında da koordineli bir çalışma sonucu başarılı sonuç aldıklarını ve ulaşım akslarında önemli bir sorun yaşanmadığını ifade eden Kadir Topbaş, “Bundan sonraki dönemlerde kar yağışlarının İstanbul’da bir kaos olmaktan çıkarılmasını istiyoruz. Bu konuda ilçe belediyeleri ile ciddi bir koordinasyona gireceğiz. Artık kar yağışı rutin bir hal almalı, gündemi farklı boyutlarıyla da olsa işgal etmemelidir. Bunun için ilçe ve ilk kademe belediyeleriyle hazırlıklarımızı yapacağız” dedi.  

 

Traktörler de karla mücadele çalışmasına katılacak…     

Açıklamasında kar yağışlarında köy yollarını ulaşıma açma noktasında ciddi problemler yaşandığına işaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki yıl güçlü traktörlere küreme ve tuz serpme aparatı takarak köy yollarını açma çalışmalarında kullanmak istediklerini söyledi. Çalışmalara katılacak bu traktörlere “sefer görev emri” gibi görev vereceklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, katılacak bu traktörlerin muhtarlara kayıt yaptıracaklarını ve aparatlarını da muhtarlardan alacaklarını dile getirdi.     

 

Çalıştıkları gün kadar traktör sahiplerine yevmiye vereceklerini anlatan Başkan Topbaş, böylece kış aylarında atıl duran bu araçların kullanılmış olacağını, hem köylülerin kazançlı çıkacağını, hem de yerel yönetimlerin çok büyük yatırım yapmadan karla mücadele çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti. Anadolu’daki tüm yerel yönetimlerin de yüzlerce araç almak yerine, atıl durumda olan bu araçları kullanmaları gerektiğinin altını çizen Topbaş, “Böylece kar yağışı en kısa sürede kentlerde ve hatta köylerde problem olmaktan çıkacak” dedi.     

 

Karla mücadele araçlarının sayısı 700’e çıkacak…

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, yakında teslim alacakları 20 araçla birlikte karla mücadelede kullandıkları araç sayılarının 700’e çıkacağını belirterek, “Büyükşehir Belediyesi’ne tanesi 1.5 milyon YTL olan yolu süpürme, temizleme ve kurutma özelliği olan 4 araç daha alacağız. Silivri’de kar kalınlığı yer yer 1.5-2 metreye yükseliyor. Şu anda 1-2 köy yolu ulaşıma kapalı, onları açmak için de çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

 

Topbaş, basın mensuplarının Silivri ve Çatalca gibi bölgelerde okulların açık olmasının sıkıntı yaratıp yaratmayacağı yolundaki bir soruya da “Kent içinde problem olmaz. Taşımalı eğitimin olduğu köy ve servis yollarını da açıyoruz. Bir problem olmayacak” şeklinde cevapladı.  

 

Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan da, “Her iki kar yağışında da Sayın Başkanımız ‘Kar kaplanı’ gibi çalıştı. Kendisine teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Başkan Topbaş ise ekiplerinin gayretli çalışması sonucu başarılı olduklarını belirterek, 24 saat aralıksız çalışan ekiplerine teşekkür etti.

 

Daha sonra köy kahvesinde oturarak çay içip vatandaşlarla sohbet eden Kadir Topbaş ve Hüseyin turan, ardından  soba zehirlenmesi sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği bir aileyi ziyaret ederek başsağlığı dileğinde bulundu. Topbaş, zehirlenme sonucu 2 çocuğu ile eşinin kız kardeşini kaybeden ve kendisinin de  hastanede halen tedavisi süren Saime Altınçekiç’in tedavi masrafları ile 3 çocuğunun eğitim masraflarını üstlendi.