Başkan Kadir Topbaş; ‘Ulaşımdaki yatırımlarımız 20 yılda yapılanlara eşit!’ 5.2.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde üyelere hitap eden Başkan Kadir Topbaş, “Bu dönemki hizmetlerimiz, geçmiş 20 yılda yapılan çalışmaların toplamı kadar olacak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantılarının ilk birleşimini Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirdi. Meclis toplantısında ele alınan 138 teklif görüşülmek üzere ilgili komisyonlara havale edilirken, Başkan Kadir Topbaş da üyelere hitap ederek yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. İstanbul’da bu dönem ulaşım için yapılan çalışmaların geçmiş 20 yılda yapılan çalışmaların toplamı olacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un en önemli sorunlarından olan karla ve sellerle başarıyla mücadele ettiklerini söyledi. Geçen yıla kadar kar yada yağmur yağdığı zaman şehrin felç olma noktasına geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, şöyle konuştu;      “Yaptığımız dere ıslah çalışmaları sonucunda kentte artık su baskını yaşanmıyor. Bu yıl İstanbul ciddi kar yağışının etkisi altında kaldı. Ancak AB standartlarında karla mücadele ettik. Tüm birimlerimizle 24 saat aralıksız çalıştık ve başarıyı yakaladık. İstanbullular olarak artık karla yaşamayı öğreniyoruz. Bir farklı dönemi yaşıyoruz. Sorumluluk alanımızdaki 4900 kilometre yolda 681 araçla 3512 personel görev yaptı. 85 kamerayla kent izlendi. Karla mücadele için 33 milyon YTL harcandı. İstanbul’da kar yağışı artık problem olmaktan çıktı. Önümüzdeki yıl hedefimiz ilçe belediyeleriyle koordinasyon içinde mahalle aralarında da karı ulaşım için problem olmaktan çıkarmak.  Önümüzde 2 büyük olay var. Birincisi ulaşım, ikincisi de deprem. Her ikisi için de ciddi çalışmalar var. Bu dönem ulaşım için yapılan çalışmalar geçmiş 20 yılda yapılan çalışmaların toplamı olacak.”     

 

Büyükşehir Belediyesi olarak radyo kurmak için de çalışmalar yaptıklarını, bu uygulamaya girdiğinde, kentteki tüm gelişmelerin, hava durumunun ve ulaşımla ilgili çalışmaların halka aktarılacağını dile getiren Topbaş, Silivri’de yer altı mağaralarında kurulacak doğalgaz depolama tesisi sayesinde yazın kullanılmayan gazın burada depolanacağını kaydetti.

 

İstanbul’daki fazla su da depolanacak…

Konuşmasında İstanbul’da her yağış yağdığında barajların dolup taştığına da işaret eden Topbaş, “İstanbul’da yapılaşmanın yoğun olması nedeniyle yeraltı sularını  zenginleştiremiyoruz. Özellikle kentin güneyinde yer altı kaynakları yok denecek boyuta gelmiştir. Bu nedenle barajlarda dolup taşan suları daha önce yeraltı suları eksilen bölgelerde depolamak suretiyle rezerv olarak deprem ve olası afetlerde kullanmak istiyoruz. Bu çok önemli bir vizyon projesidir” dedi.     

 

İstanbul’da istenilen düzeyde toplu taşıma yapılması için Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde aldığı 250 otobüse ek olarak kendi döneminde 500 yeni otobüs alındığını ifade eden Kadir Topbaş, bu otobüslerden 239’unun hizmete girdiğini ve 600 ek sefer konulduğunu söyledi. 1 Şubat’ta uygulamaya giren tek bilet uygulaması ile de ulaşımda yüzde 30 ucuzluk sağlandığını hatırlatan Başkan Topbaş, bunun Büyükşehir Belediyesi’ne maliyetinin 50 milyon YTL olduğunu söyledi.   Topbaş, 4 Mart 2006 tarihinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da katıldığı törende 20 kavşağın açılışının yapılacağını, 20 kavşağın da temelinin atılacağını vurguladı ve bu akşam Londra’ya yapacağı geziyle Meclis Üyelerini bu akşam Londra’ya yapacağı gezi konusunda da bilgilendirdi. Topbaş, burada Moda Fuarı’nın açılışına katılacağını, yerel yönetim olarak kentlerin ekonomik payına katkıda bulunmak istediğini kaydetti.