İstanbul’a 9 modern marina 21.7.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tarabya’da inşaatı devam eden marinada incelemelerde bulundu. Başkan Topbaş, kentin 9 noktasında marina çalışması yapmayı planladıklarını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, deniz araçlarının düzensiz parklanma sorununu tekne park projeleri ile çözmeye hazırlanıyor. Proje kapsamında Tarabya inşaatı devam eden Tekne Park’ı yerinde inceleyen Başkan Kadir Topbaş, yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Deniz kenti İstanbul…

İstanbul’un bir deniz kenti olduğunu, denizin aktif kullanılması için deniz sporlarını da teşvik ettiklerini ifade eden Başkan Topbaş, “Geçmişte İstanbullular tatil için başka bir yere gitmeyi arzu etmezdi. İstanbul aynı zamanda tatil mekanıydı. Her noktadan denize girilebiliyordu. 14 milyon nüfusu olunca problemleri de olmaya başladı. İstanbul’da denizden yeterince faydalanılmıyor. Yaptığımız çalışmalarla denizin çok daha aktif kullanılmasını arzu ediyoruz” dedi.

9 farklı noktaya marina…

İstanbul’da yatların ve teknelerin sayısının artmasını istediklerini vurgulayan Başkan Topbaş, “Ancak tekneler bağlanacak yerleri olmadığı için sahil kenarlarını işgal etmiş durumdalar. İstanbullulardan çok şikayet aldık. İstanbul Boğazı’nda 9 ayrı noktada tespitler yaptık. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bir marina sistemine dönüştürmek istedik ve ilk adımımızı Tarabya ve İstinye için attık. Ama bu istediğimiz sonuca ulaşmak bir hayli zor oldu. İlgili kurum ve kuruluşlardan izin almak zor oldu” diye konuştu.

Kentin çeşitli yerlerinde yüzer marinalar yapmayı planladıklarını da aktaran Başkan Topbaş, Bebek Koyu’na, Paşabahçe’ye ve Kuruçeşme’ye yüzer marina inşa edileceğini söyledi. Turist tekneleri için ise Beykoz’a yeni bir yer yapmayı planladıklarını belirtti.

Balık tutanlar için özel platform…

Sahil kenarlarında balık tutanlardan da şikayetçi olunduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş “Balık tutmak İstanbul’un nostaljisi. İstanbul’un gençleri balık tutmayı bilmeli. Balık tutulan alanlar zaten belli. Buralarda balık tutmak isteyenler için denizde platform hazırlayacağız. Böylece kimseyi rahatsız etmeden balık tutma imkanı sağlayacağız” dedi.

Şehir suyu damacana sulardan daha sağlıklı…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Başkan Topbaş, bir gazetecinin “Bugün basında çıkan, 50 damacana firmasının sularından sadece 14'ünün temiz çıktığı yönündeki haberlerle ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Bu kontroller İstanbul'da İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Burada açık ve net ifade etmek isterim ki; İstanbul'daki şehir suyu damacanalardan daha sağlıklıdır. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Yeter ki tesisat ve depolarda problem olmasın" yanıtını verdi.