Başkan Kadir Topbaş, Londra’da İstanbul’u tanıttı 1.2.2006

Londra’da 8. Türk Tekstil Ürünleri Fuarı’nın açılışını yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’u da ziyaret ederek, bu yıl İstanbul’da yapılacak olan Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne davet etti.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (İTHİB) düzenlediği 8. Türk Tekstil Ürünleri Fuarı, Londra’daki Olympia Sergi Sarayı’nda açıldı. Toplam 79 firmanın katıldığı bu yılki fuarın açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle birlikte yaptı.

 

Fuara İstanbul’dan bizzat gelerek destek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’u marka yapmak için çalıştıklarını ifade ederek, “İstanbul’u bir dünya markası yapabilmek için dünya şehirleriyle birlikte yarışa soktuk. İstanbul artık moda endüstrisinde de marka olacak” dedi. Türk tekstilinin İstanbul için öneminden bahseden ve Osmanlı döneminden örnekler veren Kadir Topbaş, eskiden diğer dünya ülkelerinin “çivit mavisi”, “Türk kırmızısı” rengini yakalayabilmek için Anadolu’ya casuslar gönderdiğini hatırlattı.     

 

Başkan Kadir Topbaş, Londra ziyaretinde şehrin Belediye Başkanı Ken Livingstone ile de bir araya geldi. Livingstone’a üç ilahi dinin temsilcilerinin İstanbul’da birlikte gerçekleştirdikleri ‘Asırlarda Birlikte Yaşamak’ konserinin CD’si ile İstanbul´u tanıtan bir kitap hediye eden Başkan Topbaş’a Danışmanı Mimar Kortan Çelikbilek ile Mehmet Ekşioğlu, Remzi Gür, Oğuz Satıcı ve Londra’nın Haringey Belediye Meclisi Üyesi Nilgün Canver de eşlik etti.  

 

İlk kez bir araya gelen Topbaş ve Livingstone, toplu taşımacılık, ulaşım ve özel otoların şehir içine girişinde ödenen ücretler konusu ele alındı. Başkan Kadir Topbaş, Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone’u 14-16 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan İstanbul’da yapılacak olan Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne davet etti. Görüşme sonrası bir açıklama yapan Ken Livingstone, görüşmenin Londra ve İstanbul arasındaki bağı vurgulamak açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Londra’da Türkiye doğumlu çok geniş bir nüfus var ve belediye olarak bu vatandaşlarımızla sürekli temas içindeyiz” dedi.   Londra’da akşam saatlerinde de Türkiye Tekstil İhracatçılar Birliği ve Meclisi’nin düzenlediği tekstil fuar resepsiyonunda işadamları ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra Türkiye’ye döndü.