İtalyan Başkonsolostan Başkan Kadir Topbaş’a veda ziyareti… 30.1.2006

Türkiye’de 4 yıldan beri İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapan Luciano Pezzotti, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a yaptığı veda ziyaretinde bulundu.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İtalya’nın İstanbul Başkonsolosu Luciano Pezzotti, “Yeni görevim yüzünden İstanbul’u bırakmak zorunda olduğum için çok üzgünüm. Kendimi, çalışmak için gurbete giden Türkler gibi hissediyorum. İstanbul ile aramızdaki aşk sürecek. Tatillerimi İstanbul’da geçirmek için Beyoğlu’nda bir apartman dairesi bile kiraladım” dedi.  

 

İstanbul’a yönelik yapılacak hizmetlerle ilgili olarak Kadir Topbaş ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde bir çok kez karşılıklı sohbet ettiklerini dile getiren İtalyan Başkonsolosu, İstanbul’da NATO Zirvesi ve Şampiyonlar Ligi finali gibi çok güzel olay yaşadığını hatırlatarak, 2006 yılının İstanbul ve Türkiye için sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesini diledi. Pezzotti, İstanbul halkının ve tüm Türkiye’nin Kurban Bayramı’nı da kutladı.     

 

İtalyan Başkonsolosu “gerçek bir Türk dostu” olarak nitelendiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da Luciano Pezzotti ile Beyoğlu Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde tanıştığını ve birlikte çalışma fırsatı bulduğunu hatırlatarak, “Kendisi özellikle İstanbul’u ve Türkiye’yi çok seven bir insan. Birbirimize istediğimiz kadar zaman ayıramadık belki ama dostluk sinerjimizi hep karşılıklı olarak yansıttık” diye konuştu.  

 

Pezzotti’nin ülkesi İtalya’nın Başkenti Roma’da, Ortadoğu’dan sorumlu diplomat olarak görev yapacağını dile getiren Topbaş, “Kendileri bize ‘Roma’da bir kardeşiniz ve bir dostunuz var’ ifadesini kullanmışlardır. Biz de yakın bir gelecekte kendisini Türkiye’de Büyükelçi olarak yeniden görmek isteriz” dedi.  

 

Luciano Pezzotti’nin, İtalya´nın Venedik şehri ile İstanbul’un ‘kardeş şehir’ olması konusunda teşvikte bulunduğunu ve bunun hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcadığını hatırlatan Kadir Topbaş, “İnşallah bu çalışma 2 Şubat 2006 tarihinde sonuçlanacak” açıklamasında bulundu.